Witam.
Jestem świeżo po zakupie Audi A3 1.6 BFQ 2003r. Niepokoi mnie wysoka temperatura silnika ( wody ) . Co dziwne po przekręceniu kluczyka na wstępie wskazówka wędruje na około 74-75 stopni. Po około 2-3 minutach jazdy wskazówka stabilizuje się na 102-103 stopnie i tak jest przez cały czas , tzn. przez czas pokonywania trasy 20-30 minutowej.
Myślę nad wymianą na wstępie czujnika temperatury 4 - biegunowego. Czytając fora może być to też termostat , pompa wody , pęknięta głowica , uszczelka pod głowicą . . .
Proszę o pomoc forumowiczów , którzy spotkali się z podobnym problemem.
Jaka jest prawidłowa temperatura pracy tego silnika ?
Po poradach kolegów sprawdziłem temperaturę na klimatroniku:
Zimny silnik :
kanał 49 - 30 stopni
kanał 51 - 30 stopni
Po wyjściu z samochodu i po powrocie za 2 minuty przy ponownym sprawdzeniu pokazał na kanale 49 to co wyżej , natomiast na kanale 51 rosło od 8 stopni i
po paru minutach ustabilizował się ponownie na 30 stopniach i tak już zostało.
Na liczniku temperatura cały czas około 75 stopni.
Silnik rozgrzany ( nagrzewający się na biegu jałowym i podnoszenie obrotów do 2-2,5tys.):
kanał 49 - rosło powoli, ale max. około 103-108
kanał 51 - rosło powoli, ale osiągnął max .75 stopni i koniec
Przy rozgrzewaniu temperatura na blacie dużo szybciej osiągnęła i ustabilizowała się na 102-103 stopnie , tymczasem gdy na kanale 49 rosła sobie powoli...
Podczas krótkiej przejażdżki utrzymywał na kanale 49 w okolicy 105-109, na kanale 51 cały czas 75 stopni i nic się nie zmienia.
Przy ostrzejszej jeździe ( trwającej około 1 minutę ) tzn . na każdym biegu do 3,5-4tys. do prędkości 100 km/h temperatura spadła do 102 stopni - kanał 49.
Temperatura na liczniku cały czas 102-103 stopnie
Co ciekawe podczas jazdy przy ww. temperaturze nie słyszałem w ogóle żeby się wentylatory załączyły.
Dodatkowo wąż górny od chłodnicy jest dobrze ciepły natomiast ten dolny jest ledwo letni.
Proszę jeszcze o odpowiedź czego dokładnie ( której temperatury , którego czujnika ) dotyczy kanał 49 i 51 ?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
A3 1.6 BFQ wysoka temperatura silnika (wody) 102-103 stopnie
Możesz to zrobić sam. Wystarczy przelutować opornik lub ostatecznie wymienić silnik.
Nic poważnego. Masz uszkodzone zegary. Dokładnie sterowanie wskaźnikiem temperatury.
Zrób VAGiem test elementów wykonawczych. wskazówka temperatury powinna dojść do końca, cofnąć się do początku i wracając zatrzymać dokładnie po środku wskaźnika na temperaturze 90st. Obrotomierz na 3000obr/min, prędkościomierz na 100km/h i paliwo na 1/2 zbiornika.
Jeżeli tak nie będzie, to sprawa jest jasna.
Zrób VAGiem test elementów wykonawczych. wskazówka temperatury powinna dojść do końca, cofnąć się do początku i wracając zatrzymać dokładnie po środku wskaźnika na temperaturze 90st. Obrotomierz na 3000obr/min, prędkościomierz na 100km/h i paliwo na 1/2 zbiornika.
Jeżeli tak nie będzie, to sprawa jest jasna.
Dziękuję za odpowiedź.
Czy jest możliwość naprawy ( wymiany ) tylko tego konkretnego zegara od temp. ?
Ponoć jest to problem z przekalibrowaną wskazówką ?
Jaka orientacyjna cena za taką robotę wchodziła by w grę ?
Czy musi to wykonać jakiś wyspecjalizowany serwis , czy raczej w każdym warsztacie sobie poradzą z takim problemem ?
Czy jest możliwość naprawy ( wymiany ) tylko tego konkretnego zegara od temp. ?
Ponoć jest to problem z przekalibrowaną wskazówką ?
Jaka orientacyjna cena za taką robotę wchodziła by w grę ?
Czy musi to wykonać jakiś wyspecjalizowany serwis , czy raczej w każdym warsztacie sobie poradzą z takim problemem ?
| krzys188 napisał/a: |
| Dziękuję za odpowiedź.
Czy jest możliwość naprawy ( wymiany ) tylko tego konkretnego zegara od temp. ? Ponoć jest to problem z przekalibrowaną wskazówką ? Jaka orientacyjna cena za taką robotę wchodziła by w grę ? Czy musi to wykonać jakiś wyspecjalizowany serwis , czy raczej w każdym warsztacie sobie poradzą z takim problemem ? |
Możesz to zrobić sam. Wystarczy przelutować opornik lub ostatecznie wymienić silnik.
Koledzy dzisiaj zrobiłem około 50 km. W trakcie tej trasy parkowałem samochód 3 , 4 krotnie średnio na 30minut . Gdy już wracałem do domu i wjeżdżałem do garażu słyszałem , że wentylatory pracowały - na zegarze temp. jak zwykle 103 stopnie, na klimatroniku 108 . Dodatkowo zauważyłem, że wskazówka od poziomu paliwa jest zawieszona na full plus jeszcze o 1/4 dalej - a auto zatankowane było 70 km temu do pełna. Według mnie oprócz uszkodzonych 2 zegarów od temp . i paliwa lub wykluczając ten od temp . sądząc , że włączają się wentylatory mam problem z przegrzewaniem się silnika lub jak wcześniej podejrzewałem z uszkodzonym czujnikiem temp. itd. Masakra , samochód posiadam niecałe 2 tygodnie i już niezłe akcje. . .
to,że załaczają się wentylatory wcale nie oznacza,że silnik się przegrzewa, wystarczy,że włączona była klima i już wiatrak będzie działał. Robiłeś test zegarów tak jak Adi202 pisał?
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych