 |
|
Rozrusznik ? |
| Autor |
Wiadomość |
Astaroth
mystic darkness


Model: B4
Silnik: 1,9 TD AAZ
Zasilanie: olej napędowy
Nadwozie: sedan
Zaproszone osoby: 3
Pomogła: 6 razy Dołączyła: 11 Maj 2009 Wszystkie posty: 1661
     
Piwa: 208/553 Skąd: lódzkie
|
Wysłany: Nie 03 Sty, 2016 23:50
|
|
|
| eleszet napisał/a: | | Cytat: | | jak sie okaze, ze rzeczywiscie akumulator padł i będziesz kupować nowy akumulator, to kup mocniejszy 80Ah - 83Ah |
Kup taki jak ma być. Mocniejszy oznacza większe ładowanie od altka którego może nie udźwignąć czyli bardziej go wysilamy. W skrajnym wypadku może też być tak że altek nie doładuje nigdy akku bo nie zdąży gdyż będzie za duży Nie wiem czy jest sens tak eksploatować alternator. Jeśli wszystko będzie sprawne to na zalecanym akku będzie wszystko OK. |
Mit o niedoładowaniu dużego akumulatora, powstał w czasach fiata 126p, wyposażonego w prądnicę, teraz jest rozpowszechniany tak samo jak mit o konieczności zalewania aut olejem mineralnym po przejechaniu 200 tys.
Mam u siebie 83Ah i 720A prąd rozruchowy i nie narzekam już trzeci rok go mam w kazde mrozy kręci z alternatorem tez nic się nie dzieje złego i ładowanie jest prawidłowe, a fabrycznie ksiązkowo chyba 72Ah w 1,9 dieslu (wymiary skrzynki tylko trzeba wymierzyc jak kupuje się wiekszy czy wejdzie, ale są tez rózne w zaleznosci od firmy, to zawsze się dobierze)
Warto wiedziec, ze dodatkowe odbiorniki prądu takie jak autoalarmy, wzmacniacze, tuby, subufery itp, CB radia, nawigacje, ładowanie telefonów pod zapalniczke, czy cokolwiek inne tam wpięte, grzane siedzenia jak ktoś ma czy maty też prąd żrą, zwykły nawiew nawet zre a co dopiero klimatyzcja jak ktos ma itd no dodajmy jeszcze do tego obowiązek jezdzenia na światłach przez cały rok u nas w PL i teraz naraz kilka tych rzeczy włączonych non-stop, jak jeżdzisz
A jednorazowo najwiecej prądu w silniku diesla pobiera rozrusznik (prędkość rozruchowa - czyli prędkość jaką potrzebuje silnik do tego, aby zaczął pracować samoczynnie wynosi dla silnika benzynowego 40-100obr/min, zaś dla silnika diesel'a 100-200obr/min.), którego wczesniejsze kręcenie poprzedza grzanie świec zarowych, które to tez swoje biorą prądu (zimna świeca pobiera prawie dwa razy więcej prądu niż rozgrzana, większość bierze na zimnej około 15A do 18A a po rozgrzaniu 8A - 10A a jest jedna na cylinder), a do tego przy rozruchu w niskich temperaturach pojemnosc akumulatora znacząco maleje - dla przykładu przy -15 stopni jest to już tylko 60% pojemnosci akumulatora jaką ma akumulator przy pełnym naładowaniu normalną pojemnosć
| Temperatura otoczenia |
Sprawność akumulatora |
Potrzeby silnika |
| 25 °C |
100% |
100% |
| 0 °C |
65% |
155% |
| -18 °C |
40% |
210% |
| -30 °C |
18% |
268% |
|
_________________
Dwa stare zamiast jednego nowego
Audi 80 B4
Audi A3 8L |
|
|
|
|
|
 |
eleszet
..................


Model: A8 D3
Silnik: 4.2 BFM
Zasilanie: PB & LPG
Nadwozie: Limousine
Pomógł: 31 razy Dołączył: 31 Paź 2012 Wszystkie posty: 1655
     
Piwa: 79/18 Skąd: Dolny Śląśk
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2016 16:44
|
|
|
To nie jest mit. Alternator ma swoją wydajność. Klimatyzacja, wentylator, światła, CB itd co wymieniałaś jest wliczone przez producenta że alternator ma to udźwignąć. Tak samo rozrusznik i świece żarowe. Dlatego w dieselu alternator jest większy i akumulator jest większy. Oczywiście jak dasz kilka Ah akku większy to świat się nie zawali gdyż alternator ma pewien zapas mocy. Mimo wszystko nie można przeginać. Ale ja się pytam po co? Jeśli wszystko jest sprawne to przewidziany przez producenta akumulator daje radę więc nie widzę potrzeby kombinowania z większymi akumulatorami. Wystarczy zastanowić się co sprawia że nie daje on rady (złodziej prądu w wozie lub po prostu akumulator mówi papa).
Wiele też zależy od robionych przebiegów. Jeśli robimy 2km do sklepu to może się okazać że nawet fabryczny się nie naładuje.
I jeszcze jedna sprawa akumulator szanowany przez właściciela służy dłużej. To jest ogólnie temat rzeka ale na szybko napiszę: ile osób kręci do końca? Większość ludzi próbuje odpalać auto aż akumulator zdechnie całkiem a później go ładują itd.
BŁĄD
Nie wolno rozładować akumulatora do końca. Jeśli widzimy że już powoli kończą się jego moce przerobowe bo rozrusznik kręci co raz słabiej to nie ma że boli. Przestajemy kręcić i ładujemy. Każde rozładowanie akku do końca niszczy go bezpowrotnie. I jeśli mamy taki zwyczaj to wtedy faktycznie przyda się większy akku niż zalecany bo jak sypnie nam się jedna cela albo dwie podczas rozładowania takiego to w zasadzie wychodzi że mamy taki jak fabryczny.
Powtórzę raz jeszcze. Akumulator został dobrany na bazie wyliczeń. Nie ma co odkrywać koła drugi raz. Wystarczy szanować baterię i zadbać aby nic nie wyładowywało jej podczas gdy motor nie pracuje.
PS Jeśli o mnie chodzi to ja nie ładuję akumulatora. Jeśli jakiś akumulator muszę naładować tzn że kupuję nowy. Jedyne co używam to mam ładowarkę CTEK MXS10 którą wykonuję co jakiś czas recond. Poprawia to znacząco pojemność akku. Tak dbane akku wytrzymują u mnie latami. Nawet te niby z niższej półki cenowej. |
|
|
|
|
|
 |
Astaroth
mystic darkness


Model: B4
Silnik: 1,9 TD AAZ
Zasilanie: olej napędowy
Nadwozie: sedan
Zaproszone osoby: 3
Pomogła: 6 razy Dołączyła: 11 Maj 2009 Wszystkie posty: 1661
     
Piwa: 208/553 Skąd: lódzkie
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2016 17:05
|
|
|
| eleszet napisał/a: | | Wystarczy szanować baterię i zadbać aby nic nie wyładowywało jej podczas gdy motor nie pracuje. |
uśuńmy wiec autoalarmy z naszych aut z wszystkimi czujnikami
nie mam Cię wcale zamiaru przekonywać i wszystkim 80-83AH do diesla z czystym sumieniem dalej polecam moc alternatora w takim dieslu od 1,9 i powyżej ma przynajmniej 90A i sobie radzi spokojnie z takim akumulatorem |
_________________
Dwa stare zamiast jednego nowego
Audi 80 B4
Audi A3 8L |
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
 |
Łukasz83 zlw
RS6 MTM


Model: A6 C6
Silnik: 3.0 TFSI
Zasilanie: PB
Nadwozie: AVANT
Pomógł: 25 razy Wiek: 42 Dołączył: 02 Gru 2013 Wszystkie posty: 1439
     
Piwa: 66/19 Skąd: Łódzkie Bełchatów Zelów
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2016 17:59
|
|
|
Jak ci zrobia wozidło to daj znac co było dla potomnych sie przyda
PS na skadynawje auta niektore wychodza z dwoma aku i altki nie sadaja jedne problem to poprostu doladowanie ich na krotkim odc mam znajomego ktory bawil sie kiedys w przerobke busow na kampery dokladal tam drugi aku do obslugi innych rzeczy jak na przetwornica i zawsze alternator zostawial fabryczny i nic mu sie nie działo ale kazdy maswoje zdanie i niech robi jak mu pasuje |
_________________ Niech bedzie pochwalony naped QUATTRO
Szóstego dnia Bóg stworzył silnik diesla tak się uradował tą doskonałością że siódmego dnia stworzył do niego Audi . |
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2016 20:30
|
|
|
zgodze się z Gosią,że śmiało można zapodawać większy bez żadnych przeciwskazań. Osobiście zawsze lubiłem mieć większy z racji np. sakramenckich mrozów podczas zimy w PL. Nigdy nie miałem z tego tytułu żadnych problemów, po za tym producent nie zaleca konkretnego akumulatora o konkretnej pojemności tylko akumulator o minimalnej wartości dla prawidłowego rozruchu. |
_________________ Gość Witamy na forum ATT
http://pl.youtube.com/watch?v=350tD8E7htM
POMAGAM TYLKO NA FORUM
Piszę poprawnie po polsku.
niegdyś:
Audi 100 C3 2.0 D
Audi 80 1,8
Audi 80 Coupe 2,0
Audi 90 2.3
Audi V8 4,2
Audi A6 2.8 Quattro
Audi A6 1.8T Avant
Audi A6 1.8T Avant TIPTRONIC
Audi A6 2,4 AVANT TIPTRONIC
Audi A2 1,4 MPI
Audi A6 2.7 BI TURBO TIPTRONIC
Audi A2 1.4 TDI
Audi A6 1.9 TDI AVANT MULTITRONIC
Audi A4 B5 1.8
Audi A6 Allroad 2.5 TDI Tiptronic
Audi A6 3.0 quattro AVANT TIPTRONIC
obecnie:
Audi A3 Cabrio Stronic
 |
|
|
|
|
|
 |
Więcej szczegółów
|
Wystawiono 1 piw(a): Astaroth |
 |
|
|
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016 16:44
|
|
|
Ok panowie i panie ,wiec tak, wrocilem z pracy, wsiadam do auta, za 3 razy odpalil...sukces...pojechalem sprawdzic akumulator i....okazalo sie za teraz, na rozruchu mila juz tylko 280 a sam aku powinien miec 760 to samo przy odpalaniu, spadlo na 8v z groszami....gosc mowil ze aku szrot....moim zdaniem tez, dlatego tez od dzis hejtuje bosha za jego gowniane akumulatory, a teraz stalem sie posiadaczem centra plus 74ah , pali od strzala i oby sluzyl jak najdluzej. Ladowanie sprawdzane mialem i jest dobre A i taki problem mam....bo teraz otwieranie i zamykanie z kluczyka mi nie dziala Jaka na to rada ? Tylko podpiecie vaga ? Czy sam sie zaadoptuje po czasie ? |
|
|
|
|
|
 |
eleszet
..................


Model: A8 D3
Silnik: 4.2 BFM
Zasilanie: PB & LPG
Nadwozie: Limousine
Pomógł: 31 razy Dołączył: 31 Paź 2012 Wszystkie posty: 1655
     
Piwa: 79/18 Skąd: Dolny Śląśk
|
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016 16:57
|
|
|
| Cytat: | | to samo przy odpalaniu, spadlo na 8v z groszami.... |
To są już wartości niebezpieczne dla elektroniki w aucie.
| Cytat: | | gosc mowil ze aku szrot....moim zdaniem tez |
Nie myliliście się. Przy takich wartościach to wymiana od razu.
| Cytat: | | od dzis hejtuje bosha za jego gowniane akumulatory |
To już nie te czasy że robiło się coś na lata. Aczkolwiek moje akumulatory wytrzymują długo. A z ciekawości Kolego ile lat miał ten bosh?
Co do pilota to Adi wiedział by na 100% bo na co dzień działa w tej branży. Ja jeszcze po odpięciu akku nie miałem takiego czegoś. Może spróbuj wsadzić kluczyk do stacyjki i zamknąć z pilota wtedy? Może akurat pomoże? Tutaj nie chcę dawać głowy bo pewien nie jestem. |
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
 |
Łukasz83 zlw
RS6 MTM


Model: A6 C6
Silnik: 3.0 TFSI
Zasilanie: PB
Nadwozie: AVANT
Pomógł: 25 razy Wiek: 42 Dołączył: 02 Gru 2013 Wszystkie posty: 1439
     
Piwa: 66/19 Skąd: Łódzkie Bełchatów Zelów
|
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016 17:14
|
|
|
Czyli jednak aku co do boscha to mam 2 aku 92ah jeden skonczyl 4 lata w pazdzierniku 2 skonczy 4 lataw maju jeden kreci 2.5 tdi 2 kreci 320 CDI bez problemu zalezy jaki trafisz i jak dbasz rownie dobrze tosamo moge napisac o centra bo tez mi tyle wytrzymal a drugi tylko 3 lata |
_________________ Niech bedzie pochwalony naped QUATTRO
Szóstego dnia Bóg stworzył silnik diesla tak się uradował tą doskonałością że siódmego dnia stworzył do niego Audi . |
|
|
|
|
|
 |
|
|
|
|
|
 |
Łukasz83 zlw
RS6 MTM


Model: A6 C6
Silnik: 3.0 TFSI
Zasilanie: PB
Nadwozie: AVANT
Pomógł: 25 razy Wiek: 42 Dołączył: 02 Gru 2013 Wszystkie posty: 1439
     
Piwa: 66/19 Skąd: Łódzkie Bełchatów Zelów
|
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016 17:25
|
|
|
Dzwignie otwierania maski kupisz na allegro np http://allegro.pl/uchwyt-...5815839093.html |
_________________ Niech bedzie pochwalony naped QUATTRO
Szóstego dnia Bóg stworzył silnik diesla tak się uradował tą doskonałością że siódmego dnia stworzył do niego Audi . |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Wto 05 Sty, 2016 17:39
|
|
|
A jak z montazem ? Jak stara wyciagnac ? |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum
|
Dodaj temat do Ulubionych Wersja do druku
|
| Losowe tematy » Elektryka i elektronika |
|
[ Twoje IP to: 216.73.217.85, używasz: Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com) ] Pamiętaj, że w internecie nikt nie jest anonimowy. |  |