Elektryka i elektronika » Nowy akumulator umiera, a moze to alternator?
Odpowiedz do tematu
 Nowy akumulator umiera, a moze to alternator?
100 C4 2.0

Witam
Zakupiłem nowiuśki akumulator, gdyż stary umarł śmiercią naturalną...

Mój wybór padł na : Centra futura 72Ah.
Moja radość nie miała granic, gdy rozrusznik żywo kręcił i autko pięknie odpalało.
od 2 dni, rozrusznik kręcił już zdecydowanie słabiej...

Podniosłem kanapę i okazało się, że "zielone oczko" przestało świecić
dokonałem następujących pomiarów:

Wyłączone wszystkie pożeracze prądu , slnik na jałowym biegu :
wynik z alternatora : ~14.70
wynik z akumulatora : ~14.14

Na włączonych wszystkich cudach, typu lampki, radio, reflektory , awaryjki, ogrzewanie szyby, nawiew, CB radio po prostu wszystko co się dało wynik z alternatora : ~14.25
wynik z akumulatora: ~13.75.

W obu przypadkach, na kablach traci się około 0.5v.

Akumulator był wyprodukowany w lipcu tego roku. (data na zgrzewie)

Co moze być nie tak ?
Czy wartości ładowania są za niskie ?
Proszę o pomoc...

Postaw piwo autorowi tego posta
 
ładowanie wygląda na prawidłowe, czy podczas włączania zapłonu kontrolka od ładowania się świeci? Proponuje na pierwszy ogień sprawdzić regulator napięcia.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Nie mam niestety pojęcia czym jest regulator napięcia, gdzie go szukać i co z nim zrobić :cry:

Postaw piwo autorowi tego posta
 
falko29 napisał/a:
Nie mam niestety pojęcia czym jest regulator napięcia, gdzie go szukać i co z nim zrobić :cry:
wszystko masz dokładnie opisane w "zrób to sam, czyli gotowe recepty" na pewno sobie poradzisz. Wymiana będzie wyglądała tak samo.
http://www.audi-tech-team...0-b3b4-vt31.htm

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Pięknie dziękuję, zobaczę jeszcze,czy nie mam jakiegoś dużego pożeracza prądu, bo niby mam w bagażniku tubę basową ze wzmacniaczem, co podpięte jest bezpośrednio pod akumulator, może tutaj szukać przyczyny i podpiąć się plusem, pod stacyjkę...

Postaw piwo autorowi tego posta
 
falko29 napisał/a:
co podpięte jest bezpośrednio pod akumulator, może tutaj szukać przyczyny i podpiąć się plusem, pod stacyjkę...
a wzmacniacz dobrze jest podpiety? tzn czy wyłacza się zawsze kiedy wyłaczysz radio

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Kiedy wyłaczam radio,słychać charakterystyczne puknięcie głośnika w tubie, więc raczej się wyłacza. Nic nie buczy,nic nie dźwięczy :)
Bo w zasadzie tuba sterowana jest z radia, wiec to może samo radio ma jakiś feler i żre mi prąd. Jest podłączone pod stałe +12 jako podtrzymanie pamięci.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
falko29 napisał/a:
Kiedy wyłaczam radio,słychać charakterystyczne puknięcie głośnika w tubie, więc raczej się wyłacza. Nic nie buczy,nic nie dźwięczy :)
Bo w zasadzie tuba sterowana jest z radia, wiec to może samo radio ma jakiś feler i żre mi prąd. Jest podłączone pod stałe +12 jako podtrzymanie pamięci.
ja miałem kiedyś problem z kostką stacyjki, mianowicie nawet kiedy wyłączyłem zapłon to i tak działały mi nawiewy i wycieraczki, przez co często padał mi akumulator. Dopiero po jakims czasie się połapałem...

Postaw piwo autorowi tego posta
 
falko29 napisał/a:
Jest podłączone pod stałe +12 jako podtrzymanie pamięci.

I tu może tkwić Twój problem. Jakie to radio? Europejczyk, ma kod, panel ?

Postaw piwo autorowi tego posta
 
radio ze zdejmowanym panelem (zawsze zdejmuję)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
falko29 napisał/a:
radio ze zdejmowanym panelem (zawsze zdejmuję)

To co innego. Radio z panelem zawsze pobiera więcej prądu jak nie zdejmiesz panela. Podłączenie 12V powinno być seperowane stacyjką.
pzdr

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Centra futura to taki "prawie" bezobsługowy akumulator. "Prawie" to znaczy że ewentualnie można dolać wody do niego gdyby było za mało. I może tu jest problem, albo w zbyt małej gęstości elektrolitu. Data produkcji nie zawsze jest prawdziwa ;-) .

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Wygląda to na wadliwy akumulator bądź jakiś odbiornik pobiera prąd po wyłączeniu zapłonu (możliwe zwarcie na przewodach). Aby to sprawdzić musisz odłączyć ujemną klemę z akumulatora oczywiście przy wyłączonym zapłonie (spowoduje to skasowanie pamięci zegara, kodu radia itp.) i podpiąć szeregowo amperomierz. (plus amperomierza do przewodu ujemnego a minus amperomierza do minusa na akumulatorze). Wyłączasz wszystkie odbiorniki, zamykasz drzwi i sprawdzasz pomiar (dopuszczalne jest do 5mA) jeżeli jest większe próbujesz to wyeliminować poprzez wyjmowanie bezpieczników na poszczególnych liniach.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Jutro posprawdzam i dam znać :) Tylko też nie bardzo wiem jak to wszystko zmierzyć...

Czy leci z nami jakiś elektronik ?
posiadam taki multimetr :
http://shop.rabtron.co.za...er%20DT830D.jpg
Czy moze ktoś opisać który przewód do którego gniazda i na która pozycję ustawić pokrętło ?

Postaw piwo autorowi tego posta
 
falko29 napisał/a:
Jutro posprawdzam i dam znać :) Tylko też nie bardzo wiem jak to wszystko zmierzyć...

Czy leci z nami jakiś elektronik ?
posiadam taki multimetr :
http://shop.rabtron.co.za...er%20DT830D.jpg
Czy moze ktoś opisać który przewód do którego gniazda i na która pozycję ustawić pokrętło ?

Pokrętło ustaw na pozycję 10A w przedziale DCA. Kabel czarny zostaje bez zmian na samym dole, czerwony przewód pomiarowy idzie na samą górę to jest zacisk do pomiaru tylko amperów. Jeżeli wynik nie będzie dokładny, to zmniejsz o jedną pozycję czyli na 200mA. Pomiar będzie wówczas mierzony do 200mA. Jeżeli pobór będzie większy niż 200mA, to będziesz musiał zwiększyć na 10A i odczytać powierzchownie.

Postaw piwo autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Losowe tematy » Elektryka i elektronika 

[ IP: 3.129.19.251 ]
[ Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com) ]

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®
Pełna wersja forum
(przełączanie trybów zalecne do wykonania ze strony głównej forum)
Mapa Forum AUDI TECH TEAM | Polityka Prywatności | Stajnia Klubowa