Skrzynie automatyczne » [A6 C4]Wymiana oleju w skrzyni automatycznej.
Odpowiedz do tematu
 
Aha. No dobra dzięki wielkie. Tej informacji mi było trzeba;-)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Witam!
mam skrzynie ZF 4 HP 18 FLA o oznaczeniu CBF
chciałem zapytać czy olej CASTROL TRANSMAX DEX III MULTI będzie dobry do tej skrzyni i ile go muszę kupić żeby zrobić wymianę?

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Będzie pasować, ale leprzy był by Mobil Dexron ATF220.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Stronę wcześniej tego postu miałem wątpliwości czy wymieniać czy nie wymieniać oleju w ASB po przebiegu ponad 200 tys. kilometrów, jeżeli oczywiście nie było w ogóle takiej wymiany.
Przy przebiegu ok. 245 tys. km. bez wymiany oleju, kilka miesięcy temu zacząłem wyczuwać drobne drgania nadwozia podczas jazdy tylko na 3 i 4 biegu przy małych obrotach silnika, bez przyspieszania i bez hamowania.
Przy poszukiwaniu przyczyn tych drgań wykryłem znacznie uszkodzony wewnętrzny przegub, który został wymieniony, drgania zmniejszyły się ale nie ustąpiły, oraz zauważyłem wycieki w automatycznej skrzyni głównie z pod korka wlewu oleju i okolic wejścia przewodów.
Dolałem oryginalnego płyn ATF VW G 052 162 A2 w ilości ok 0,4 l., drgania dalej nie ustąpiły.
Podejrzewałem że to może być wyeksploatowany lock-up konwertera.
W końcu zdecydowałem się przy przebiegu ok. 250 tys. na wymianę statyczną oleju i filtra. Płynu ATF weszło ok 3,8 litra, tym razem zastosowałem Mobil LT 71141 (zamienik oryginalnego - kolor słomkowy taki sam jak oryginalnego).
Wymiany dokonałem w zakładzie naprawczym ASB i jak stwierdził mechanik olej był mocno wyeksploatowany ale był przeźroczysty i nie było śladów opiłków w misie i innych zanieczyszczeń.
Najbardziej zanieczyszczony był filtr płynu ATF (był jeszcze oryginalny widniała data zgodna z datą produkcji pojazdu) .
Po tej operacji wymiany okazało się ze wszystkie drgania o dziwo ustąpiły.
Przyczyną drgań był jak przypuszczam zapchany filtr płynu ATF.
Pompa oleju ASB przy małych obrotach silnika na wysokich biegach 3 i 4 (duże obciążenie) nie dawała wystarczającego ciśnienia aby pokonać opór zapchanego filtra, przy wyższych obrotach silnika widocznie dawała radę i ciśnienie było wystarczające.
Od tej chwili każdemu będę doradzał aby zawsze regularnie wymieniać filtr i ATF w automacie bez względu na to czy jest takowa zalecana czy nie przez producenta.

Przepraszam że za bardzo się rozpisałem ale jak się te informacje komuś przydadzą będę zadowolony.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
zbi45 napisał/a:
Od tej chwili każdemu będę doradzał aby zawsze regularnie wymieniać filtr i ATF w automacie bez względu na to czy jest takowa zalecana czy nie przez producenta
innymi słowy bedziesz robił to co my z Adim od początku świata :mrgreen: a tak na poważnie to z ATFem nie ma żartów, jak dbasz ,tak masz!

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Adi202 napisał/a:
Jeżeli chcesz tylko wymienić płyn bez wykręcania miski, to wystarczy spuścić całą zawartość miski przez korek spustowy i zalać ta samą ilością przez korek przelewowy- tak aby pompa miała co zassać.


Czy przy takiej wymianie powinno zlecieć na wyłączonym silniku także 4 litry oleju? I czy olej Mobil Dexron ATF220 jest mieszalny z innymi olejami?

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Ten olej jest mieszalny ale tylko z nowszą III generacją ATF. Czy także zleci 4 litry? A czy istnieje jakaś inna możliwość? W misce olejowej masz około 4 L ATF. Czy odkręciś tylko korek spustowy, czy zdemontujesz miskę, to na jedno wychodzi. Zawsze na początku spuszcza się olej z miski.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Czyli jaki najbezpieczniej olej kupić jeżeli nie wiem jaki był zalany? Poprzednią wymianę robił mi serwis. Nie chciał bym zmieszać ze sobą złych płynów.

Dodam ze to skrzynia zf 4hp-18 CYR

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Frodoss napisał/a:
Czyli jaki najbezpieczniej olej kupić jeżeli nie wiem jaki był zalany? Poprzednią wymianę robił mi serwis. Nie chciał bym zmieszać ze sobą złych płynów.

Dodam ze to skrzynia zf 4hp-18 CYR

Sprawdź jaki ma kolor. Jeżeli czerwony, to II generacja. Jeżeli żółty, to III generacja.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Olej jest już dość ciemny, ale po potarciu palcami barwą jest brązowa. To znaczy ze olej raczej był żółty tak? Było by widać znaczną różnicę nawet po przepracowaniu?

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Na to wygląda. Zalej go III generacją i po problemie. III generacja spełnia również normy II generacji więc nie masz się czym martwić.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Dzięki adi za pomoc. Niestety dolewka oleju nie pomogła...
Mam problem ze skrzynia, a mianowicie na pozycji D nie chce jechać do przodu i słychać delikatny gwizd, pomaga dopiero ruszenie z pozycji 1, rozpedzenie auta do ok 20km/h i dopiero wrzucenie D. Wczoraj rozebralem całą kasetę i ja wyczyscilem, dziś jeszcze założę miskę, zaleje olejem i zobaczę efekty...czy mogła być jakąś inna przyczyna usterki? W misce prócz szlamu było sporo takich drobnych złotych opilkow, czy to normalne?

Dodam jeszcze ze olej byl wymieniany niecałe 20 tyś km temu w zakładzie zajmującym się tylko i wyłącznie automatami, czego w ogóle nie widać po oleju, nie wspominajac o ilości szlamu w misce olejowej... podejrzewam ze w ogóle do tego samochodu nie zagladali tylko skasowali pieniądze...

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Po tych opiłkach nie wróżę nic dobrego. Szary szlam w misce to zużyte okładziny, srebrno złote to już poważniejsza sprawa. Sądzę że skrzynia będzie do kapitalki.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Nie orientujesz się co mogło się w niej posypać? Mechanik od asb powiedział mi ze wie co to jest i ze mi to zrobi, ale nie powiedział co to może być. Jedynie zdradził koszt naprawy

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Wygląda na zużycie jakiegoś elementu mechanicznego typu pompa, kosz itp. Nie jestem expertem w tej dziedzinie i z samego opisu nie wywróżę usterki. Tak czy inaczej sądzę, że skrzynie trzeba rozbierać.
pzdr

Postaw piwo autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum

Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Losowe tematy » Skrzynie automatyczne 

[ IP: 3.145.156.250 ]
[ Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com) ]

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®
Pełna wersja forum
(przełączanie trybów zalecne do wykonania ze strony głównej forum)
Mapa Forum AUDI TECH TEAM | Polityka Prywatności | Stajnia Klubowa