 |
|
Klimatyzacja zimą |
| Autor |
Wiadomość |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 16:56 Klimatyzacja zimą
|
|
|
Siemanko,
mam takie oto zapytanie - czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie działa klima w zimie? Klimatyzacja automatyczna jako taka składa się z szeregu elementów (m.in. źródeł grzania - silnik, źródeł chłodzenia - cały układ, itd.). Jak jest gorąco to wiadomo - po uruchomieniu zapłonu nawiewy idą pełną parą i obniżają temperaturę w kabinie. Mnie interesuje, jak się to ma do temperatur zimowych, ponieważ obiło mi się o uszy, że poniżej -5 stopni nie powinno się załączać klimy ze względu na możliwość uszkodzenia układu
U mnie tak właśnie jest - temperatura ustawiona na 20-21 stopni (AUTO), ale nawiewu praktycznie brak (oczywiście można go regulować ręcznie). Zapewne jest ona tak fabrycznie ustawiona. Pytanie - czy bez obaw można ingerować w ustawienia? |
_________________ Gość
pozdrawiam serdecznie
Samo skur*****stwo na tym świecie.
Skur*****stwo i pogarda.
 |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 18:03 Re: Klimatyzacja zimą
|
|
|
| szynszylek napisał/a: | Siemanko,
mam takie oto zapytanie - czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie działa klima w zimie? Klimatyzacja automatyczna jako taka składa się z szeregu elementów (m.in. źródeł grzania - silnik, źródeł chłodzenia - cały układ, itd.). Jak jest gorąco to wiadomo - po uruchomieniu zapłonu nawiewy idą pełną parą i obniżają temperaturę w kabinie. Mnie interesuje, jak się to ma do temperatur zimowych, ponieważ obiło mi się o uszy, że poniżej -5 stopni nie powinno się załączać klimy ze względu na możliwość uszkodzenia układu
U mnie tak właśnie jest - temperatura ustawiona na 20-21 stopni (AUTO), ale nawiewu praktycznie brak (oczywiście można go regulować ręcznie). Zapewne jest ona tak fabrycznie ustawiona. Pytanie - czy bez obaw można ingerować w ustawienia? |
Nie ma się czym stresować. Klimę możesz używać przez cały rok kalendarzowy. Klimatyzacja, to nie tylko kompresor z czynnikiem chłodniczym, ale cała gama czujników i napędów. Źródłem chłodzenia jest tylko praca czynnika chłodzącego R134a wymuszonego przez kompresor klimatyzacji tzw sprężarka która działa tylko od 5°C w górę. Więc jeżeli temperatura na zewnątrz będzie poniżej 5°C, to kompresor się nie załączy ze względu na zabezpieczenie które ma chronić układ przed rozsadzeniem - w Twoim przypadku zabezpieczenie jest elektroniczne, czyli blokowane jest programowo.
W starczych modelach np w C3 montowany był termostat z kapilarą który odpowiedzialny był za odłączenie kompresora.
Układ klimatyzacji ma również opcję grzania czy osuszania powietrza który jest bardzo przydatny w porze jesiennej aby odparować przednią szybę.
Biorąc pod uwagę dzisiejszą aurę klimatyzacja w trybie AUTO będzie działać identycznie jak na ECON (bez kompresora).
pzdr |
_________________ Gość Witamy serdecznie na forum ATT
Piszę poprawnie po polsku. 🇲🇨 💯
Jeżeli długo nie odpowiadam w Twoim poście wyślij info na email. Pomagam tylko na ATT.
Nowy Użytkowniku forum ATT nie zachowuj się jak arabski terrorysta i wypełnij sumiennie swój profil.
lekceważenie mojej prośby skutkowac będzie lekceważeniem użytkownika |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 19:02 Re: Klimatyzacja zimą
|
|
|
| Adi202 napisał/a: | | szynszylek napisał/a: | Siemanko,
mam takie oto zapytanie - czy mógłby mi ktoś wyjaśnić na jakiej zasadzie działa klima w zimie? Klimatyzacja automatyczna jako taka składa się z szeregu elementów (m.in. źródeł grzania - silnik, źródeł chłodzenia - cały układ, itd.). Jak jest gorąco to wiadomo - po uruchomieniu zapłonu nawiewy idą pełną parą i obniżają temperaturę w kabinie. Mnie interesuje, jak się to ma do temperatur zimowych, ponieważ obiło mi się o uszy, że poniżej -5 stopni nie powinno się załączać klimy ze względu na możliwość uszkodzenia układu
U mnie tak właśnie jest - temperatura ustawiona na 20-21 stopni (AUTO), ale nawiewu praktycznie brak (oczywiście można go regulować ręcznie). Zapewne jest ona tak fabrycznie ustawiona. Pytanie - czy bez obaw można ingerować w ustawienia? |
Nie ma się czym stresować. Klimę możesz używać przez cały rok kalendarzowy. Klimatyzacja, to nie tylko kompresor z czynnikiem chłodniczym, ale cała gama czujników i napędów. Źródłem chłodzenia jest tylko praca czynnika chłodzącego R134a wymuszonego przez kompresor klimatyzacji tzw sprężarka która działa tylko od 5°C w górę. Więc jeżeli temperatura na zewnątrz będzie poniżej 5°C, to kompresor się nie załączy ze względu na zabezpieczenie które ma chronić układ przed rozsadzeniem - w Twoim przypadku zabezpieczenie jest elektroniczne, czyli blokowane jest programowo.
W starczych modelach np w C3 montowany był termostat z kapilarą który odpowiedzialny był za odłączenie kompresora.
Układ klimatyzacji ma również opcję grzania czy osuszania powietrza który jest bardzo przydatny w porze jesiennej aby odparować przednią szybę.
Biorąc pod uwagę dzisiejszą aurę klimatyzacja w trybie AUTO będzie działać identycznie jak na ECON (bez kompresora).
pzdr | a jak to się ma do zwykłej klimatyzacji,takiej jak jest u mnie? |
_________________ Gość Witamy na forum ATT
http://pl.youtube.com/watch?v=350tD8E7htM
POMAGAM TYLKO NA FORUM
Piszę poprawnie po polsku.
niegdyś:
Audi 100 C3 2.0 D
Audi 80 1,8
Audi 80 Coupe 2,0
Audi 90 2.3
Audi V8 4,2
Audi A6 2.8 Quattro
Audi A6 1.8T Avant
Audi A6 1.8T Avant TIPTRONIC
Audi A6 2,4 AVANT TIPTRONIC
Audi A2 1,4 MPI
Audi A6 2.7 BI TURBO TIPTRONIC
Audi A2 1.4 TDI
Audi A6 1.9 TDI AVANT MULTITRONIC
Audi A4 B5 1.8
Audi A6 Allroad 2.5 TDI Tiptronic
Audi A6 3.0 quattro AVANT TIPTRONIC
obecnie:
Audi A3 Cabrio Stronic
 |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 19:48 Re: Klimatyzacja zimą
|
|
|
| Pasiak napisał/a: | | a jak to się ma do zwykłej klimatyzacji,takiej jak jest u mnie? |
Jeżeli chodzi Tobie o manualną klimatyzację, to bardzo podobnie. Działanie jest takie samo, lecz ustawianie temperatury pokrętłem - piękność w prostocie. |
_________________ Gość Witamy serdecznie na forum ATT
Piszę poprawnie po polsku. 🇲🇨 💯
Jeżeli długo nie odpowiadam w Twoim poście wyślij info na email. Pomagam tylko na ATT.
Nowy Użytkowniku forum ATT nie zachowuj się jak arabski terrorysta i wypełnij sumiennie swój profil.
lekceważenie mojej prośby skutkowac będzie lekceważeniem użytkownika |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 20:28
|
|
|
| Adi202 napisał/a: | | Układ klimatyzacji ma również opcję grzania czy osuszania powietrza który jest bardzo przydatny w porze jesiennej aby odparować przednią szybę |
Tutaj pojawia się następne pytanie. Wyczytałam, że prawidłowo pracujący układ osusza powietrze, dzięki czemu unika się zaparowanych szyb. U mnie szyby parują non stop, nawet przy dłuższej jeździe. Oznacza to, że klima nie działa poprawnie czy jest to zależne od braku pracy kompesora?
Podobno parujące od środka szyby pojawiają się, gdy któryś nawiew jest zamnkięty, ale z własnego doświadczenia wiem, że nie o to kaman.
Co do serwisowania klimy (napełnianie)- jak często się to robi? Objawy klasyczne jak "nieprzyjemne" zapachy z nawiewu pomijam |
_________________ Gość
pozdrawiam serdecznie
Samo skur*****stwo na tym świecie.
Skur*****stwo i pogarda.
 |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Wysłany: Pon 04 Sty, 2010 20:52
|
|
|
| szynszylek napisał/a: | | Adi202 napisał/a: | | Układ klimatyzacji ma również opcję grzania czy osuszania powietrza który jest bardzo przydatny w porze jesiennej aby odparować przednią szybę |
Tutaj pojawia się następne pytanie. Wyczytałam, że prawidłowo pracujący układ osusza powietrze, dzięki czemu unika się zaparowanych szyb. U mnie szyby parują non stop, nawet przy dłuższej jeździe. Oznacza to, że klima nie działa poprawnie czy jest to zależne od braku pracy kompesora?
Podobno parujące od środka szyby pojawiają się, gdy któryś nawiew jest zamnkięty, ale z własnego doświadczenia wiem, że nie o to kaman.
Co do serwisowania klimy (napełnianie)- jak często się to robi? Objawy klasyczne jak "nieprzyjemne" zapachy z nawiewu pomijam |
Co do serwisowania są różne podejścia. Jeżeli układ klimatyzacji jest sprawny, to nie ma potrzeby napełniania pełnego układu. Ważne jest to aby układ nie był zbyt długo pusty ponieważ wchłania w siebie wilgoć która robi w nim spustoszenie.
Osuszanie w układzie jest tym o czym pisałem wcześniej, ale szybkie osuszanie można uzyskać tylko przy pracy kompresora czyli powyżej 5°C. Wykorzystuje się przy tym ciepło wytworzone przy chłodzeniu.
Jeżeli szyby parują, to jest to na pewno wina wilgotnego powietrza - w tym przypadku trzeba będzie sprawdzić czy nie ma pod wykładziną wody.
pzdr |
_________________ Gość Witamy serdecznie na forum ATT
Piszę poprawnie po polsku. 🇲🇨 💯
Jeżeli długo nie odpowiadam w Twoim poście wyślij info na email. Pomagam tylko na ATT.
Nowy Użytkowniku forum ATT nie zachowuj się jak arabski terrorysta i wypełnij sumiennie swój profil.
lekceważenie mojej prośby skutkowac będzie lekceważeniem użytkownika |
|
|
|
|
|
 |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum
|
Dodaj temat do Ulubionych Wersja do druku
|
| Losowe tematy » Klimatyzacja |
|
[ Twoje IP to: 216.73.217.85, używasz: Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com) ] Pamiętaj, że w internecie nikt nie jest anonimowy. |  |