Forum AUDI TECH TEAM  strona głównaForum AUDI TECH TEAM  RSSForum AUDI TECH TEAM  na Facebooku
 Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
   

forum audiforum audiforum audi
forum audi
Poprzedni temat «» Następny temat
Straż Miejska
Autor Wiadomość
Guti 



Model: B4
Silnik: 2.2 ABY
Zasilanie: benzyna
Nadwozie: Cabrio
Wiek: 35
Dołączył: 24 Sty 2010
Wszystkie posty: 427



Piwa: 12/6
Skąd: Crewe/SMY
Wysłany: Wto 18 Mar, 2014 20:59   Straż Miejska
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi B4 Cabrio (Typ 89/8G)   



Czy Trybunał Konstytucyjny, wydając wyrok w sprawie wskazywania sprawców wykroczeń uderzył w straż miejską? Najprawdopodobniej tak, ponieważ interpretacja wyroków Trybunału i Sądu Najwyższego przez prawników, może doprowadzić do lawinowego upominania się o zwrot pieniędzy za wystawione mandaty oraz do ignorowania wezwań przez organy gminne. Ale od początku.

12 marca tego roku Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok odnośnie pytania Sądu Rejonowego w Lublinie dotyczącego wskazania sprawcy wykroczenia drogowego.

Wtedy Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 96 § 3 ustawy z dnia 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń jest zgodny z art. 2 konstytucji oraz nie jest niezgodny z art. 42 ust. 1 konstytucji. Co to oznacza?

Mniej więcej tyle, że organy uprawione (do za chwilę wyjaśnimy) mogą wszczynać postępowanie wyjaśniające względem osób, które prowadziły pojazd w oznaczonym czasie.

Po drugie, TK uznał, że nie ma podstaw prawnych adresowania do właściciela lub posiadacza pojazdu przez uprawniony organ alternatywnego żądania wskazania, komu został powierzony pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie albo przyjęcia mandatu karnego za popełnione wykroczenie drogowe.

To tyle, jeśli chodzi o wyrok TK, ale to powoduje, że jeśli organ uprawniony nie ma wątpliwości kto jest sprawcą wykroczenia drogowego, co jest warunkiem koniecznym ukarania go mandatem karnym w postępowaniu mandatowym, nie może jednocześnie podejmować czynności zmierzających w kierunku ujawnienia innego sprawcy tego wykroczenia.

Z drugiej strony, jeżeli organ ma wątpliwości co do tego, czy sprawcą wykroczenia jest właściciel lub posiadacz pojazdu, to – nie może go ukarać mandatem karnym.

Teraz najistotniejszym elementem jest określenie organów uprawnionych. Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego, w postępowaniu w sprawach o wykroczenia, straż gminna (miejska) może uzyskać status oskarżyciela publicznego tylko wówczas, gdy w zakresie swego działania ujawniła wykroczenie i wystąpiła w związku z tym z wnioskiem o ukaranie. W odniesieniu do kontroli ruchu drogowego uprawnienia straży gminnej (miejskiej) wynikają z art. 11 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o strażach gminnych.

Czyli zgodnie z prawem strażnicy gminni (miejscy) uprawnieni są do wykonywania kontroli ruchu drogowego wyłącznie wobec kierującego pojazdem oraz uczestnika ruchu drogowego naruszających określone przepisy ruchu drogowego, natomiast nie mają uprawnień kontrolnych w stosunku do właściciela lub posiadacza pojazdu, jeżeli nie wykazuje się jego sprawstwa w tym zakresie.

W skrócie, straż miejska/gminna nie jest uprawniona do wszczynania postępowania, jeśli nie jest przekonana co do osoby, która kierowała pojazdem. Np.: nie powinna wysyłać listów na adres właściciela pojazdu, by wskazał osobę, która prowadziła pojazd. A jeśli to zrobi, wezwanie możemy wyrzucić do kosza.

Jednak najważniejszą informacją jest fakt odnoszący się do Konstytucji RP.

- To zestawienie dwóch wyroków oraz Konstytucji RP, która mówi, że orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego o niezgodności z Konstytucją, umową międzynarodową lub z ustawą aktu normatywnego, na podstawie którego zostało wydane prawomocne orzeczenie sądowe, ostateczna decyzja administracyjna lub rozstrzygnięcie w innych sprawach, stanowi podstawę do wznowienia postępowania, uchylenia decyzji lub innego rozstrzygnięcia na zasadach i w trybie określonych w przepisach właściwych dla danego postępowania – mówi dla Onetu Piotr Kaczmarczyk, prawnik.

- A to daje nam działania wstecz, czyli między innymi zwrot pieniędzy za mandaty z fotoradarów, "posługujące się alternatywnym wezwaniem", co jest niezgodne z wyrokami – dodaje Kaczmarczyk.

Co dalej stanie się z przepisami? Czas pokaże. Na razie prawnicy komentują, że straż miejska (oraz GITD), mogą mieć kolosalne kłopoty. A my możemy domagać się pieniędzy za "alternatywne postępowanie", jeśli dostaliśmy "pamiątkę z wakacji" wraz ze wskazaniem sprawcy wykroczenia.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Więcej szczegółów
Wystawiono 2 piw(a):
Pasiak, szynszylek
eleszet 
..................



Model: A8 D3
Silnik: 4.2 BFM
Zasilanie: PB & LPG
Nadwozie: Limousine
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 31 Paź 2012
Wszystkie posty: 1655



Piwa: 79/18
Skąd: Dolny Śląśk
Wysłany: Sro 19 Mar, 2014 08:48   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A3 (Typ 8L) 5-drzw.   



A co zrobić jeśli ponad 3 lata temu (mój jedyny mandat z foto) kiedy pracowałem jako przedstawiciel dostałem nie tyle foto z wakacji a z pracy? Dokładniej rzecz ujmując to szef dostał list ze zdjęciem auta od tyłu. Pokazał to mi no i wiadomo jaka była dalsza część opowiadania. Czy mogę jakoś odzyskać pieniądze które zabuliłem?
_________________
Nie musisz dziękować - wystarczy kliknąć: "piwo" oraz "pomógł" :zdrowko:


wszystko się da to tylko kwestia uporu...

:ok:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Guti 



Model: B4
Silnik: 2.2 ABY
Zasilanie: benzyna
Nadwozie: Cabrio
Wiek: 35
Dołączył: 24 Sty 2010
Wszystkie posty: 427



Piwa: 12/6
Skąd: Crewe/SMY
Wysłany: Sro 19 Mar, 2014 11:53   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi B4 Cabrio (Typ 89/8G)   



Cytat:
A co zrobić jeśli ponad 3 lata temu (mój jedyny mandat z foto) kiedy pracowałem jako przedstawiciel dostałem nie tyle foto z wakacji a z pracy? Dokładniej rzecz ujmując to szef dostał list ze zdjęciem auta od tyłu. Pokazał to mi no i wiadomo jaka była dalsza część opowiadania. Czy mogę jakoś odzyskać pieniądze które zabuliłem?


z dobrym prawnikiem zapewne tak, ale może to być ciężka przeprawa, ale już z nowymi mandatami z fotoradaru, można odesłać zdjęcie i napisać że na zdjęciu nie rozpoznaję kierowcy,a w takim przypadku straż miejska/gminna nie jest uprawniona do wszczynania postępowania, jeśli nie jest przekonana co do osoby, która kierowała pojazdem, można się odnieść do tego że ten zapis jest niezgodny z art. 42 ust. 1 konstytucji. Teoretycznie nie powinniśmy dostać mandatu, ale to jest Polska i wszystko może się zdarzyć. Mimo że masz rację, to i tak na siłę będą próbowali niektórzy udowodnić że tak nie jest. Już miałem taką upartą komendę, ignorowali wszystkie moje pisma i nasłali bezprawnie na mnie komornika.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
eleszet 
..................



Model: A8 D3
Silnik: 4.2 BFM
Zasilanie: PB & LPG
Nadwozie: Limousine
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 31 Paź 2012
Wszystkie posty: 1655



Piwa: 79/18
Skąd: Dolny Śląśk
Wysłany: Sro 19 Mar, 2014 13:30   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A3 (Typ 8L) 5-drzw.   



Aż to dziady... Dam spokój bo szkoda nerwów za 250 zł... Ale jak by się coś przytrafiło to tak zrobię jak napisałeś :) Polecam Elila łowcę fotoradarów na TVN PLAYER :)
_________________
Nie musisz dziękować - wystarczy kliknąć: "piwo" oraz "pomógł" :zdrowko:


wszystko się da to tylko kwestia uporu...

:ok:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Guti 



Model: B4
Silnik: 2.2 ABY
Zasilanie: benzyna
Nadwozie: Cabrio
Wiek: 35
Dołączył: 24 Sty 2010
Wszystkie posty: 427



Piwa: 12/6
Skąd: Crewe/SMY
Wysłany: Sro 19 Mar, 2014 15:02   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi B4 Cabrio (Typ 89/8G)   



Cytat:
Aż to dziady... Dam spokój bo szkoda nerwów za 250 zł... Ale jak by się coś przytrafiło to tak zrobię jak napisałeś :) Polecam Elila łowcę fotoradarów na TVN PLAYER :)


Emil właśnie mnie zaprosił do TVN TURBO na najbliższy poniedziałek, przyjadą nakręcić materiał o fotoradarze ustawianym na DK1 w miejscowości Wanaty w kierunku Częstochowy. Trochę tam z nimi walczyłem i jak się uda może będę w TVN TURBO nawet :) ciekawe czy pozwolą mi zareklamować ATT :D
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
eleszet 
..................



Model: A8 D3
Silnik: 4.2 BFM
Zasilanie: PB & LPG
Nadwozie: Limousine
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 31 Paź 2012
Wszystkie posty: 1655



Piwa: 79/18
Skąd: Dolny Śląśk
Wysłany: Sro 19 Mar, 2014 15:04   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A3 (Typ 8L) 5-drzw.   



Oooo proszę. Będę czatował na odcinek :) Pozdrawiaj koniecznie. Loginów pewnie nie pozwolą wymienić więc nawet nie proszę (choć miło by było :P ) ale dla ATT to uprzyj się i już :D
_________________
Nie musisz dziękować - wystarczy kliknąć: "piwo" oraz "pomógł" :zdrowko:


wszystko się da to tylko kwestia uporu...

:ok:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
szynszylek 
And justice for All



Model: A3
Silnik: 1.9 BLS
Zasilanie: diesel
Nadwozie: hatchback
Pomogła: 9 razy
Dołączyła: 12 Maj 2009
Pochwał: 3
Wszystkie posty: 2672



Piwa: 136/180
Skąd: WE / RZ / Biesy i Czady
Wysłany: Czw 20 Mar, 2014 08:17   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A3 (Typ 8P) 3-drzw.   



Guti, Ty jak wracasz to pelna geba ;)
Czekamy na relacje.
_________________
Gość
pozdrawiam serdecznie



Samo skur*****stwo na tym świecie.
Skur*****stwo i pogarda.
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
eleszet 
..................



Model: A8 D3
Silnik: 4.2 BFM
Zasilanie: PB & LPG
Nadwozie: Limousine
Pomógł: 31 razy
Dołączył: 31 Paź 2012
Wszystkie posty: 1655



Piwa: 79/18
Skąd: Dolny Śląśk
Wysłany: Czw 20 Mar, 2014 08:22   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A3 (Typ 8L) 5-drzw.   



A po odcinku będzie w profilu info że nowa audiczka kupiona :P
Za hajs z TVNu :P :P
_________________
Nie musisz dziękować - wystarczy kliknąć: "piwo" oraz "pomógł" :zdrowko:


wszystko się da to tylko kwestia uporu...

:ok:
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Astaroth 
mystic darkness



Model: B4
Silnik: 1,9 TD AAZ
Zasilanie: olej napędowy
Nadwozie: sedan
Zaproszone osoby: 3
Pomogła: 6 razy
Dołączyła: 11 Maj 2009
Wszystkie posty: 1630



Piwa: 205/545
Skąd: lódzkie
Wysłany: Pią 25 Kwi, 2014 13:08   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi 80 B4 (Typ 8C)   



jak się jedzie od strony Rawy Mazowieckiej na Łodż, potem Brzeziny i za Brzezinami jest miejscowość Paprotnia, to tam na wylocie z tej paprotni po stronie prawej jeszcze przed stacją LukOil sie zasadzają z fotoradarem przenośnym ale nie w puszczce tylko na stojaku, są niezauważalni, z naprzeciwka ktos mrugnął i zwolniłam, na nawigacji tego punktu też nie miałam, to więc UWAGA, miejscowośc Paprotnia

potem tankowałam tam na stacji i pytam, to ponoc co dwa dni się tam zasadzają, miejscowi juz wiedzą ale tych przelotowych pieknie czeszą
_________________


Zawsze gratem!!! A nawet dwoma
Audi 80 B4 1.9 TD
Audi A3 8L 1.6 mpi + LPG
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
    
Pasiak 
NACZELNIK



Model: A6 quattro
Silnik: ASN
Zasilanie: PB LPG
Nadwozie: AVANT
Zaproszone osoby: 36
Pomógł: 92 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Pochwał: 4
Wszystkie posty: 6850



Piwa: 275/161
Skąd: Crewe/SC
Wysłany: Sob 26 Kwi, 2014 14:07   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A6 C5 (Typ 4B)  Audi  A6 C5 (Typ 4B) Quattro   2000  



oglądajcie bo teraz jest ten odcinek emitowany, razem z Gutkiem oglądaliśmy :mrgreen:
_________________
Gość Witamy na forum ATT
http://pl.youtube.com/watch?v=350tD8E7htM
POMAGAM TYLKO NA FORUM
Piszę poprawnie po polsku
.
niegdyś:
Audi 100 C3 2.0 D
Audi 80 1,8
Audi 80 Coupe 2,0
Audi 90 2.3
Audi V8 4,2
Audi A6 2.8 Quattro
Audi A6 1.8T Avant
Audi A6 1.8T Avant TIPTRONIC
Audi A6 2,4 AVANT TIPTRONIC
Audi A2 1,4 MPI
Audi A6 2.7 BI TURBO TIPTRONIC
Audi A2 1.4 TDI
Audi A6 1.9 TDI AVANT MULTITRONIC
Audi A4 B5 1.8
Audi A6 Allroad 2.5 TDI Tiptronic
obecnie:
Audi A6 3.0 quattro AVANT TIPTRONIC
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dodaj temat do:  Temat dla Wykop  Temat dla Facebook  Temat dla Wyczaj.to Temat dla Gwar  Temat dla Delicious  Temat dla Digg  Temat dla Furl  Temat dla Google  Temat dla Magnolia  Temat dla Reddit  Temat dla Simpy  Temat dla Slashdot  Temat dla Technorati  Temat dla YahooMyWeb  Temat dla Nasza Klasa Temat dla Blip  Temat dla MySpace  Temat dla Twitter  Temat dla Flaker  Temat dla Grono.net  Temat dla Gadu-Gadu Live  Temat dla Status GG  Temat dla Poleć  Temat dla Forumowisko 
Losowe tematy » Temida radzi



[ Twoje IP to: 3.15.147.53, używasz: Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com) ]
Pamiętaj, że w internecie nikt nie jest anonimowy.
forum audi
forum audiforum audiforum audi
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - manga - Mapa Forum
AUDI TECH TEAM Individual Template | Designed by PCserwis ® | Mapa forum AUDI TECH TEAM | Polityka Prywatności