Forum AUDI TECH TEAM  strona głównaForum AUDI TECH TEAM  RSSForum AUDI TECH TEAM  na Facebooku
 Polish English Belarusian Bulgarian Czech French German Russian Romanian Slovak Ukrainian Hungarian
   

forum audiforum audiforum audi
forum audi
Poprzedni temat «» Następny temat
Silnik pobiera płyn do chłodnic. Co sprawdzić, jak naprawić?
Autor Wiadomość
trafik12 


Model: a4 b5
Silnik: 1.9 tdi
Zasilanie: on
Nadwozie: sedan
Dołączył: 21 Lut 2023
Wszystkie posty: 3



Skąd: wroclaw
Wysłany: Wto 21 Lut, 2023 18:31   Silnik pobiera płyn do chłodnic. Co sprawdzić, jak naprawić?
     



Hej wszystkim,

posiadam od 2 lat audi a4 b5. Jest ono nieco podrasowane, takie już kupiłem.

Posiada chip oraz większą turbinę (zapewne też pochodne, ale nie wymienię wszystkiego, ponieważ nie jestem mechanikiem). Łącznie ze 115km stockowych wzbiło się na 170/180km.

Autko jest zrywne, nie chcę go wymieniać ale od pewnego czasu mam problem, który spędza mi sen z powiek.



Auto zaczęło pyrkać/zrywać się. Na wolnych obrotach oraz przy dodawaniu gazu.

Na początku z mechanikiem, który cały czas naprawiał to auto stwierdziliśmy, że to kwestia wtrysków.

Wtryski wymienione zostały dwa i na mapie/wykresie chodziły i chodzą idealnie. Niestety auto nadal się wzdrygało. Przy niższych obrotach, w niefortunnym momencie potrafiło nawet zgasnąć przy dodaniu gazu.

Po czasie zorientowałem się, że wskaźnik poziomu płynu chłodniczego borygo jest poniżej minimum.

Mechanik polecił dolać i obserwować. Jak się okazało, silnik pobiera ten płyn i prawdopodobnie spala go. Nie jestem pewien, ponieważ nie dymi na żaden udziwniony kolor (nie biały, nie czarny, nie niebieski itd.) - czy to silnik zimny, czy nagrzany.

Mechanik po tej informacji stwierdził, że to MUSI być uszczelka pod głowicą i konieczna jest wymiana silnika. Mimo wszystko myślę, aby udać się do innego mechanika aby spóbował to zdiagnozować. Ten może zwyczajnie chcieć zrobić remont, nie za darmo oczywiście - ale nie chcę wyciągać pochopnych wniosków.

Stwierdziłem, że poczytam. Wpadłem na aukcję na allegro z płynem oraz zestawem, który sprawdza szczelność uszczelki pod głowicą. Po zamontowaniu na kurku wlewu płynu chłodniczego, na lekko podniesionych obrotach, powinien zmienić kolor z niebieskiego na zielony bądź żółty.

Nic takiego się nie wydarzyło - kolor był identyczny jak na początku po 10ciu minutach (w instrukcji potrzebne jest 5min). I na zimnym i na nagrzanym.

Oprócz tego jakiś czas temu rozszczelnił się w nim intercooler. Był on niewymieniany od początku, więc miał prawo, tym bardziej przy większej dostarczanej mocy względem fabrycznych ustawień.

Nie wymieniałem go, bo sam mechanik stwierdził, że nie trzeba. Po prostu nie gazuję go na full i jeżdżę nie dając z niego 100%. Przy gazowaniu słychać wyraźny świst, który przypomina o szczelinie. Teoretycznie, wg mechanika nie ma to korelacji. Moim zdaniem też nie, ale warto o tym wspomnieć.

Auto stało miesiąc, ponieważ wyjechałem w delegację. Co ciekawe, jak wróciłem i wymieniłem akumulator przez mróz, auto odpala znakomicie, jeździ tak samo dobrze, a pyrkanie/zrywanie się ustąpiło w 90%. Czasem dzieje się to, ale nie w niespodziewanych momentach. Raczej na biegu jałowym bądź podczas postoju na światłach.



Moje pytanie:

Czy spotkał się już ktoś z taką sytuacją? Jeśli tak - co zrobiłeś? Co sprawdziłeś? Jeśli trzeba było wymienić - ile to kosztowało?

Jeśli nie spotkałeś się z taką sytuacją - jak sądzisz, co może być tego powodem?

Płyn muszę dolewać regularnie. W ciągu 4 miesięcy dolałem już łącznie jedną butelkę - 1 bądź 1,5l, aby utrzymać wskaźnik ku max.



Silnik oprócz tego nie wydaje żadnych innych oznak nieprawidłowości. Myślałem, że być może jest gdzieś nieszczelność. Tylko wówczas płyn uciekłby raczej cały. Węże teoretycznie były przez mechanika sprawdzone, ale mógł coś pominąć.

Może jednak intercooler może być tego powodem?



Zapraszam do dyskusji. Dziękuję z góry za odpowiedzi.

Jeśli pominąłem jakąś istotną informację, proszę o komentarz.



Pozdrawiam,

Wojtek
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Pasiak 
NACZELNIK



Model: A6 quattro
Silnik: ASN
Zasilanie: PB LPG
Nadwozie: AVANT
Zaproszone osoby: 36
Pomógł: 92 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Pochwał: 4
Wszystkie posty: 6850



Piwa: 275/161
Skąd: Crewe/SC
Wysłany: Czw 23 Lut, 2023 15:59   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A6 C5 (Typ 4B)  Audi  A6 C5 (Typ 4B) Quattro   2000  



Siemanko, po pierwsze zapraszam do zapoznania się z regulaminem forum i z przywitaniem w odpowiednim dziale.
Na jakiej podstawie Twój mechanior orzekł ,że silnik spala płyn chłodniczy? Układ chłodzenia był gruntownie sprawdzany pod kątem wycieków? 1-1.5l na 4 miesiące to nie są jakieś dramatyczne ilości, no chyba,że zrobiłeś jakieś 10 km :mrgreen: Proponowałbym najpierw dokładnie zlustrować cały układ chłodzenia, małe wycieki maga być widoczne dopiero po rozgrzaniu silnika. To tak na początek. Co do problemu z pracą silnika, rozumiem,że błedów żadnych nie ma? Moim zdaniem należy zacząć od podstaw, czyli uszczelnić intercooler a dopiero szukać dalej. Masz jakieś kwity na przeprowadzone modyfikacje? Wiesz kto to robił? Warto by się zastanowć nad orginalnym ECU w celu sprawdzenia jak Niunia będzie się wtedy zachowywać. pozdr
_________________
Gość Witamy na forum ATT
http://pl.youtube.com/watch?v=350tD8E7htM
POMAGAM TYLKO NA FORUM
Piszę poprawnie po polsku
.
niegdyś:
Audi 100 C3 2.0 D
Audi 80 1,8
Audi 80 Coupe 2,0
Audi 90 2.3
Audi V8 4,2
Audi A6 2.8 Quattro
Audi A6 1.8T Avant
Audi A6 1.8T Avant TIPTRONIC
Audi A6 2,4 AVANT TIPTRONIC
Audi A2 1,4 MPI
Audi A6 2.7 BI TURBO TIPTRONIC
Audi A2 1.4 TDI
Audi A6 1.9 TDI AVANT MULTITRONIC
Audi A4 B5 1.8
Audi A6 Allroad 2.5 TDI Tiptronic
obecnie:
Audi A6 3.0 quattro AVANT TIPTRONIC
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
    
trafik12 


Model: a4 b5
Silnik: 1.9 tdi
Zasilanie: on
Nadwozie: sedan
Dołączył: 21 Lut 2023
Wszystkie posty: 3



Skąd: wroclaw
Wysłany: Pią 03 Mar, 2023 12:49   
     



Pasiak napisał/a:
Siemanko, po pierwsze zapraszam do zapoznania się z regulaminem forum i z przywitaniem w odpowiednim dziale.
Na jakiej podstawie Twój mechanior orzekł ,że silnik spala płyn chłodniczy? Układ chłodzenia był gruntownie sprawdzany pod kątem wycieków? 1-1.5l na 4 miesiące to nie są jakieś dramatyczne ilości, no chyba,że zrobiłeś jakieś 10 km :mrgreen: Proponowałbym najpierw dokładnie zlustrować cały układ chłodzenia, małe wycieki maga być widoczne dopiero po rozgrzaniu silnika. To tak na początek. Co do problemu z pracą silnika, rozumiem,że błedów żadnych nie ma? Moim zdaniem należy zacząć od podstaw, czyli uszczelnić intercooler a dopiero szukać dalej. Masz jakieś kwity na przeprowadzone modyfikacje? Wiesz kto to robił? Warto by się zastanowć nad orginalnym ECU w celu sprawdzenia jak Niunia będzie się wtedy zachowywać. pozdr


Hej!
Rejestrowałem się na 4 podobnych forach, za każdym razem czytałem regulamin. Przywitałem się również w dziale.
Jeśli coś pominąłem, bardzo Cię proszę o wskazanie błędu - poprawię to. Z góry dzięki.

Mechanik sprawdzał - tak jak mówił - układ chłodzenia i teoretycznie nic nie znalazł. Płyn ucieka w miarę szybko, w ciągu 3-4mscy dolałem już ok. 1,5-2l borygo.
Błędów na komputerze żadnych nie ma (dot. tego, bo...dalej w komentarzu).
Nie mam niestety dokumentacji modyfikacji. Robił to ten sam mechanik, więc na słowo honoru tyle co mi powiedział.

Oryginalne ECU?
Ogólnie to chcę audiczkę sprzedać, ale chce mieć pewność, że nie podrzucę komuś ziemniaka, co by fair być.

Intercooler na to wygląda że muszę i tak wymienić, świszczy aż miło.


Dodatkowo mam inny problem, mianowicie przy rozpędzeniu do min 40km/h w lewym przednim kole co obrót słychać...ciężko to opisać. Piszczenie - " i, i,i ,i " i tak dalej (tak, wiem jak jest to komiczne :) .
Jest to od dłuższego czasu i mechanik mówił ze nic nie znalazł (znowu) i że to może być kamień, który utknął w klockach i że nie trzeba naprawiać. To znikało i pojawiało się. Aktualnie jest cały czas i nie wiem czy to nie kwestia wymiany klocków, bo mogą się już powoli kończyć (może ok. 30%) , czy czegoś innego co warto sprawdzić podczas wymiany tychże klocków.

Dodatkowo.... po najechaniu na dziurę w małym impetem, kontrolka pokazała ABS oraz (P) Parking. ABS się świeci , Parking miga i piszczy jakieś 5 razy, po czym albo od razu znikają na raz obie (zawsze obie na raz) albo zostają przez jakiś czas. I albo po odpaleniu jest, albo nie ma, ruletka.
Czuć opór jak ruszam z jedynki i dwójki. Domyślam się, że kleszcze hamulców się zaciąnęły. Linka ręcznego raczej nie, bo by już była urwana (?).

Te problemy namnożyły się od lutego. Są zapewne podobne problemy na forum także poszukam w wolnej chwili, ale może spotkałeś się już z takim problemem osobiście
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Pasiak 
NACZELNIK



Model: A6 quattro
Silnik: ASN
Zasilanie: PB LPG
Nadwozie: AVANT
Zaproszone osoby: 36
Pomógł: 92 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Pochwał: 4
Wszystkie posty: 6850



Piwa: 275/161
Skąd: Crewe/SC
Wysłany: Wto 07 Mar, 2023 00:29   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A6 C5 (Typ 4B)  Audi  A6 C5 (Typ 4B) Quattro   2000  



trafik12 napisał/a:
Hej!
Rejestrowałem się na 4 podobnych forach, za każdym razem czytałem regulamin. Przywitałem się również w dziale.
Jeśli coś pominąłem, bardzo Cię proszę o wskazanie błędu - poprawię to. Z góry dzięki.
żadne forum nie jest podobne do ATT :mrgreen: a tak na poważnie to do przywitań jest odpowiedni dział
trafik12 napisał/a:
Mechanik sprawdzał - tak jak mówił - układ chłodzenia i teoretycznie nic nie znalazł. Płyn ucieka w miarę szybko, w ciągu 3-4mscy dolałem już ok. 1,5-2l borygo.
w dalszym ciągu nie napisałeś ile zrobiłeś km w ciągu tych 3-4 m-cy. W jaki sposób mechanik sprawdzał?
trafik12 napisał/a:
Dodatkowo mam inny problem, mianowicie przy rozpędzeniu do min 40km/h w lewym przednim kole co obrót słychać...ciężko to opisać. Piszczenie - " i, i,i ,i " i tak dalej (tak, wiem jak jest to komiczne .
Jest to od dłuższego czasu i mechanik mówił ze nic nie znalazł (znowu) i że to może być kamień, który utknął w klockach i że nie trzeba naprawiać. To znikało i pojawiało się. Aktualnie jest cały czas i nie wiem czy to nie kwestia wymiany klocków, bo mogą się już powoli kończyć (może ok. 30%) , czy czegoś innego co warto sprawdzić podczas wymiany tychże klocków.
wg mnie dobrej jakości tarcze i klocki powinny rozwiązać ten problem.
trafik12 napisał/a:
może być kamień, który utknął w klockach i że nie trzeba naprawiać
nie chcę być złośliwy ale takie diagnozy to KATASTROFA , albo nie chciało mu się nawet tam zaglądać albo ma sieczkę we łbie, takie jest moje zdanie.
trafik12 napisał/a:
Dodatkowo.... po najechaniu na dziurę w małym impetem, kontrolka pokazała ABS oraz (P) Parking. ABS się świeci , Parking miga i piszczy jakieś 5 razy, po czym albo od razu znikają na raz obie (zawsze obie na raz) albo zostają przez jakiś czas. I albo po odpaleniu jest, albo nie ma, ruletka.
Czuć opór jak ruszam z jedynki i dwójki. Domyślam się, że kleszcze hamulców się zaciąnęły. Linka ręcznego raczej nie, bo by już była urwana (?).

Te problemy namnożyły się od lutego. Są zapewne podobne problemy na forum także poszukam w wolnej chwili, ale może spotkałeś się już z takim problemem osobiście
co do ABSu to trzeba by zdiagnozować co dokładnie jest problemem (który czujnik) ,możliwe,że to tylko problem z przewodem.
_________________
Gość Witamy na forum ATT
http://pl.youtube.com/watch?v=350tD8E7htM
POMAGAM TYLKO NA FORUM
Piszę poprawnie po polsku
.
niegdyś:
Audi 100 C3 2.0 D
Audi 80 1,8
Audi 80 Coupe 2,0
Audi 90 2.3
Audi V8 4,2
Audi A6 2.8 Quattro
Audi A6 1.8T Avant
Audi A6 1.8T Avant TIPTRONIC
Audi A6 2,4 AVANT TIPTRONIC
Audi A2 1,4 MPI
Audi A6 2.7 BI TURBO TIPTRONIC
Audi A2 1.4 TDI
Audi A6 1.9 TDI AVANT MULTITRONIC
Audi A4 B5 1.8
Audi A6 Allroad 2.5 TDI Tiptronic
obecnie:
Audi A6 3.0 quattro AVANT TIPTRONIC
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
    
trafik12 


Model: a4 b5
Silnik: 1.9 tdi
Zasilanie: on
Nadwozie: sedan
Dołączył: 21 Lut 2023
Wszystkie posty: 3



Skąd: wroclaw
Wysłany: Sro 24 Maj, 2023 17:58   
     



Hej.
Spory update.
Inny mechanik wymienil mi:
- intercooler
- Kruciec (uszczelka) - to tu ubywał płyn chłodniczy
- pompę ABS
- inne pośrednie. Silnik się pocił, ale już problem zażegnany.

Niestety po wyjechaniu mechanik sam oznajmił ze auto dalej się tak zachowuje.
Aktualnie czeka u elektromechanika aby sprawdził wszystkie 3 parametry wtrysków raz.
Mimo wszystko wątpię, żeby przyczyna była tutaj.

Niestety ale kończą mi się pomysły zupełnie.

Co jeszcze warto sprawdzić?

PS. Dzięki za odpowiedzi
Postaw piwo autorowi tego posta
 
    
Pasiak 
NACZELNIK



Model: A6 quattro
Silnik: ASN
Zasilanie: PB LPG
Nadwozie: AVANT
Zaproszone osoby: 36
Pomógł: 92 razy
Wiek: 40
Dołączył: 11 Maj 2009
Pochwał: 4
Wszystkie posty: 6850



Piwa: 275/161
Skąd: Crewe/SC
Wysłany: Sro 24 Maj, 2023 22:15   
  Stajnia Klubowa ATT:  Audi A6 C5 (Typ 4B)  Audi  A6 C5 (Typ 4B) Quattro   2000  



trafik12 napisał/a:
Hej.
Spory update.
Inny mechanik wymienil mi:
- intercooler
- Kruciec (uszczelka) - to tu ubywał płyn chłodniczy
- pompę ABS
- inne pośrednie. Silnik się pocił, ale już problem zażegnany.

Niestety po wyjechaniu mechanik sam oznajmił ze auto dalej się tak zachowuje.
Aktualnie czeka u elektromechanika aby sprawdził wszystkie 3 parametry wtrysków raz.
Mimo wszystko wątpię, żeby przyczyna była tutaj.

Niestety ale kończą mi się pomysły zupełnie.

Co jeszcze warto sprawdzić?

PS. Dzięki za odpowiedzi
A czy sprawdzałeś auto pod względem strojenia? Masz inne turbo i podobno jakiś program który zapodał Twój poprzednik, warto zweryfikować czy wszystko jest ustawione jak należy, może poprzednik najpierw zrobił mapę a dopiero później dorzucał graty, nigdy nic nie wiadomo, jedź do kogoś kto się tym zajmuje i ma rolki , powinno się wyjaśnić ,gdzie tkwi problem. pozdr
_________________
Gość Witamy na forum ATT
http://pl.youtube.com/watch?v=350tD8E7htM
POMAGAM TYLKO NA FORUM
Piszę poprawnie po polsku
.
niegdyś:
Audi 100 C3 2.0 D
Audi 80 1,8
Audi 80 Coupe 2,0
Audi 90 2.3
Audi V8 4,2
Audi A6 2.8 Quattro
Audi A6 1.8T Avant
Audi A6 1.8T Avant TIPTRONIC
Audi A6 2,4 AVANT TIPTRONIC
Audi A2 1,4 MPI
Audi A6 2.7 BI TURBO TIPTRONIC
Audi A2 1.4 TDI
Audi A6 1.9 TDI AVANT MULTITRONIC
Audi A4 B5 1.8
Audi A6 Allroad 2.5 TDI Tiptronic
obecnie:
Audi A6 3.0 quattro AVANT TIPTRONIC
Postaw piwo autorowi tego posta
 
 
 
    
Wyświetl posty z ostatnich:   
Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  
Dodaj temat do:  Temat dla Wykop  Temat dla Facebook  Temat dla Wyczaj.to Temat dla Gwar  Temat dla Delicious  Temat dla Digg  Temat dla Furl  Temat dla Google  Temat dla Magnolia  Temat dla Reddit  Temat dla Simpy  Temat dla Slashdot  Temat dla Technorati  Temat dla YahooMyWeb  Temat dla Nasza Klasa Temat dla Blip  Temat dla MySpace  Temat dla Twitter  Temat dla Flaker  Temat dla Grono.net  Temat dla Gadu-Gadu Live  Temat dla Status GG  Temat dla Poleć  Temat dla Forumowisko 
Losowe tematy » Elementy silnika

Podobne Tematy
Temat Autor Forum Odpowiedzi Ostatni post
Brak nowych postów pobiera prąd V8
rob20v Elektryka i elektronika 5 Czw 27 Cze, 2013 20:37
Adi202
Brak nowych postów [Audi C5 S6 4.2 ANK] Jak sprawdzić ce...
smola Elementy silnika 9 Pon 03 Paź, 2016 19:40
eleszet
Brak nowych postów jak sprawdzić temperaturę płynu chłod...
tomeczek376 Elementy silnika 9 Sob 27 Lut, 2010 12:33
rafi a4
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi Jak sprawdzić zawór EGR w Audi A4 2.0...
huragan1971 Pozostałe tematy 3 Pią 27 Kwi, 2012 10:56
Pasiak
Brak nowych postów czy ktoś mógłby mi sprawdzić numer VIN
marmar2013 Pytajnik, czyli zielono mi ;) 2 Sob 28 Wrz, 2013 10:39
marmar2013



[ Twoje IP to: 3.145.186.6, używasz: Mozilla/5.0 AppleWebKit/537.36 (KHTML, like Gecko; compatible; ClaudeBot/1.0; +claudebot@anthropic.com) ]
Pamiętaj, że w internecie nikt nie jest anonimowy.
forum audi
forum audiforum audiforum audi
Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group - Mapa Forum
AUDI TECH TEAM Individual Template | Designed by PCserwis ® | Mapa forum AUDI TECH TEAM | Polityka Prywatności