Przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). W szczególności przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
 wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
 plastyczne,
 fotograficzne,
 lutnicze,
 wzornictwa przemysłowego,
 architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
 muzyczne i słowno-muzyczne,
 sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
 audiowizualne (w tym wizualne i audialne)..
Nie korzystają z ochrony prawem autorskim
 idee i pomysły, chyba że są wyrażone oryginalną formą,
 urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole,
 akty normatywne lub ich urzędowe projekty,
 opublikowane opisy patentowe lub ochronne,
 proste informacje prasowe,
 pomysły i tematy badawcze oraz teorie i fakty naukowe,
 znane powszechnie od dawna formy plastyczne, przestrzenne lub muzyczne,
 elementy utworów pozbawione charakteru twórczego, np.: typowe tabele, rysunki, zestawienia pozbawione oryginalnej koncepcji np. alfabetyczne.
 utwory wystawione na stałe na ogólnie dostępnych drogach, ulicach, placach lub w ogrodach, jednakże nie do tego samego użytku,
 utwory wystawione w publicznie dostępnych zbiorach, takich jak muzea, galerie, sale wystawowe, lecz tylko w katalogach i w wydawnictwach publikowanych dla promocji tych utworów, a także w sprawozdaniach o aktualnych wydarzeniach w prasie i telewizji, jednakże w granicach uzasadnionych celem informacji,
 znaki firmowe użyte w celach informacyjnych.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Prawo_autorskie

W Ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dziennik Ustaw 2000 Nr 80 poz. 904) nadmieniono, że wolno rozpowszechniać w celach informacyjnych „aktualne wypowiedzi i fotografie reporterskie” (art.25, ust.1, pkt.1c), ale ich twórcy przysługuje prawo do wynagrodzenia. Dlatego też nie powinniśmy „wklejać” całych artykułów, bo może zostać to potraktowane jako kradzież intelektualna.
Jeżeli chcemy przytoczyć już istniejący zbiór informacji, można go wykorzystać pod jednym warunkiem – wymienienia imienia i nazwiska twórcy oraz podania źródła (art.34 ustawy), jednakże informacja taka uwzględnia istniejące możliwości ( w moim rozumieniu: jeżeli nie ma wymienionego źródła bądź autora artykułu – nie jesteśmy prawnie zobowiązani do podania źródła, jako że nie posiadamy o nim informacji).
W polskiej mentalności panuje przekonanie, że z zasobów internetu można korzystać do woli - jest to przekonanie mylne, gdyż zamieszczone w sieci informacje lub zdjęcia poza w/w wyjątkami podlegają ochronie prawnej, a jej naruszenie grozi odpowiedzialnością karną.
Dlatego zwracam się do Naszych Userów z apelem - jeżeli piszecie posta, w którym wykorzystujecie już istniejące materiały dołączcie informację o źródle, ponieważ nie chcemy być oskarżani o kradzież intelektualną ;-)
pzdr