Rozwiązania techniczne Audi » Napęd quattro
Odpowiedz do tematu
 Napęd quattro
quattro jest marką producenta samochodów Audi i określeniem samochodów z napędem na cztery koła tego samego producenta.
Przy napędzie quattro moc silnika jest rozdzielana na wszystkie cztery koła. Od strony technicznej można to wykonać na kilka sposobów:
w samochodzie ze środkowo umieszczonym silnikiem (Audi R8) napęd na cztery koła jest realizowany przez sprzęgło wiskotyczne (automatycznie załączane)
w modelu A3 i TT napęd na cztery koła jest realizowany przez sprzęgło Haldex (automatycznie załączane). Pojazdy te wywodzą się z platformy VW-Golfa, a napęd na cztery koła jest podyktowany pozycją silnika (z przodu/w poprzek)
w pozostałych modelach Audi z klasyczną pozycją silnika (z przodu/wzdłuż) napęd na cztery koła jest realizowany przez dyferencjał (stale włączony), który w swojej pierwotnej formie ugruntował renomę Audi. Wzdłużny dyferencjał był stosowany w różnych wariantach:
dyferencjał z przekładnią stożkową, ręczny z możliwością stuprocentowego zblokowania (modele do 1986)
dyferencjał typu TorSen typy A,B, i C (pozostałe modele z silnikiem w pozycji wzdłużnej i z przodu)

W 1980 Audi po raz pierwszy zaoferowało stały napęd na cztery koła w modelu Audi quattro w samochodzie produkowanym seryjnie. Przy czym pierwsze testy rozpoczęto w 1978 roku, wykorzystując do tego model Audi 80 z skrzynią rozdzielczą z samochodu terenowego Iltis.

Napęd na cztery koła ma za zadanie, w porównaniu do zwyczajnych samochodów Audi z napędem na przód, polepszyć aktywne bezpieczeństwo, kontrolę trakcji i zwiększyć osiągi przy startowaniu w linii prostej. Przydatność w terenie jest ograniczona w porównaniu do samochodów terenowych z powodu małego prześwitu większości modeli Audi. Wyjątek stanowi Audi Allroad quattro, (Audi A6 ze zwiększonym prześwitem), albo SUV Audi Q7. Modele z napędem Quattro w początkowym założeniu miały umożliwić koncernowi powrót do sukcesów w sportach motorowych (Ur-quattro, Sport quattro - oba homologowane w latach 80. w Grupie B), później napęd ten zastosowano w limuzynach i modelach cywilnych.
W 1986 Audi opublikowało krótki film promocyjny, w którym Audi 100 quattro na własnych siłach wjechało na pokrytą śniegiem fińską skocznię narciarską z wzniesieniem wynoszącym 80%. Film był wyróżniony w Cannes nagrodą złotego lwa. Ponieważ na reklamie dało się zauważyć linę asekurującą, pojawiło się rozczarowanie, co do możliwości napędu na cztery koła. Z kolei w dniu 25-letniego jubileuszu napędu quattro, w roku 2005, udało się powtorzyć ten sukces, Audi A6 wyjechalo na szczyt skoczni. Jego opony były wyposażone w 6-milimetrowe kolce, nie obyło się także bez liny asekuracyjnej, która wraz ze specjalnym urządzeniem zamontowanym pod podwoziem samochodu, zabezpieczała przed ewentualnym ześlizgnięciem. Podczas pierwszysch prób z oponami bez kolców, Audi nie było w stanie wyjechać na szczyt skoczni.
Tymczasem co czwarte Audi jest wyposażone w napęd quattro. Ponadto każdy samochód sportowej serii "S" i "RS" mają w standardzie ten napęd.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Haaa i ja to mam i to jest swietne :)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
DenniSZgc napisał/a:
ja to mam



To dopisz np "sedan QUATTRO " w profilu ;-)


Pozdro

Postaw piwo autorowi tego posta
 
JA mam pierwsze auto z quattro i juz oski nie kupie.Pozdro

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Popieram swoich przedmówców w 100%. Też nie przesiądę się już na ośkę, z quattro jest naprawdę niezła zabawa, pozwala na bardzo wiele :-) . u mnie brakuje tylko jeszcze jakiś 100KM i byłoby OK, ale te 137 też daje radę i niejeden już się zdziwił :mrgreen:


Pozdrawiam

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Najlepszy napęd quatro jest oczywiście w allroad :) a tam gdzie jest silnik w poprzek to tego nie można nazwać quatro obraza dla tej nazwy. W mojej a6 jest niestety ośka ale tak musiało być bo uprzedzenie do tiptronic jakieś mam i dlatego 2.5 V6 manual 163KM z trakcją wystarcza. Wiadomo że quatro było by fajniej

Postaw piwo autorowi tego posta
 
majkelradom napisał/a:
Najlepszy napęd quatro jest oczywiście w allroad



"quattro najlepsze" (jeśli można wogóle stopniować)to jest w starych poczciwych i nie do zajechania "staruszkach" z blokadą przodu i tyłu...

majkelradom napisał/a:
tam gdzie jest silnik w poprzek to tego nie można nazwać quatro obraza dla tej nazwy.


Co poeta ma na myśli... :roll:


Ale jak zawsze to tylko moje skromne zdanie ...



Pozdro :evil:

Postaw piwo autorowi tego posta
 
ja mam ta zabawke i jestem bardzo zadowolony

Postaw piwo autorowi tego posta
 
krzysiekg65 napisał/a:
dyferencjał z przekładnią planetarną z elektronicznie sterowanymi przegrodami płytkowymi (Audi V8 z automatyczną skrzynią biegów)


niestety jak to w wikipedii jest blad audi v8 posiada w tylnym moscie torsena a nie przekladnie plytkowa.

allroad ma taki sam naped jak wszystkie inne audi ze wzdluznymi silnikami
pozdrawiam

Postaw piwo autorowi tego posta
 
chmiel25 napisał/a:
niestety jak to w wikipedii jest blad audi v8 posiada w tylnym moscie torsena a nie przekladnie plytkowa.

torsen jest w skrzyni a nie w tylnym moście

Jeśli Audi to tylko Quattro :mrgreen:

Postaw piwo autorowi tego posta
 
basu napisał/a:
chmiel25 napisał/a:
niestety jak to w wikipedii jest blad audi v8 posiada w tylnym moscie torsena a nie przekladnie plytkowa.

torsen jest w skrzyni a nie w tylnym moście

Jeśli Audi to tylko Quattro :mrgreen:


niestety jestes w bledzie tylko audi v8 jako jedyne posiada w tylnym moscie torsena :mrgreen: w skrzyni tez jest oczywiscie.
wszystkie inne audi w q maja zwykly mechanizm roznicowy.
pozdrawiam

Postaw piwo autorowi tego posta
 
witam mam jedno małe pytanie na temat właśnie opisany ,czy w audi a6 C5 chodzi mi o silnik 2.4 Quattro jest jakaś blokada mostów i jak to się odbywa pozdrawiam
;audi;

Postaw piwo autorowi tego posta
 
30-Lecie napędu quattro.




W tym roku mija 30 lat od tego jak audi na salonie samochodowym Geneva Motor Show 1980 zaprezentowało model Ur-Quattro z napędem na cztery koła o nazwie quattro.
Z tej okazji odbędą się imprezy:
- 28-31 lipca ekspozycja w Audi Forum Ingolstadt pt. “30 lat z Quattro”
- 7-11 kwietnia Audi weźmie udział w imprezie Techno Classica w Essen
- 2-4 lipiec Goodwood Festival of Speed



Źródło: www.v10.pl, www.motofilm.pl

Postaw piwo autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Losowe tematy » Rozwiązania techniczne Audi 

[ IP: 3.236.214.123 ]
[ claudebot ]

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®
Pełna wersja forum
(przełączanie trybów zalecne do wykonania ze strony głównej forum)
Mapa Forum AUDI TECH TEAM | Polityka Prywatności | Stajnia Klubowa