Jak i za co możemy zostać ukarani na drodze? Co powinien zawierać mandat? Co się stanie jeśli odmówimy przyjęcia kary?


Grzywna w postaci mandatu jest nakładana, gdy policjant: schwyta sprawcę wykroczenia na gorącym uczynku lub bezpośrednio po popełnieniu wykroczenia, stwierdzi popełnienie wykroczenia pod nieobecność sprawcy albo za pomocą urządzenia pomiarowo/kontrolnego (np.: fotoradar lub wideorejestrator).


Funkcjonariusz ma do wyboru trzy rodzaje mandatów. Pierwszy z nich to mandat wydany ukaranemu na miejscu tuż po opłaceniu grzywny (czyli płatny na miejscu). Obecnie tego rodzaju mandat może być zastosowany jedynie wobec osoby która nie jest zameldowana na terenie polski.


Drugim rodzajem jest mandat kredytowany (wydawany za potwierdzeniem odbioru), który jest płatny w ciągu siedmiu dni. W takim przypadku policjant nie przyjmie od nas pieniędzy na miejscu, lecz wydaje jedynie pokwitowanie na podstawie którego kierowca dokonuje wpłaty.


Ostatnim rodzajem kary może być mandat zaoczny, kiedy to na miejscu wypadku nie ma sprawcy, ale niezbite dowody świadczą o jego winie. Takim mandatem może być ukarany kierowca, który np. pod czujnym „okiem” fotoradaru przekroczył dozwoloną prędkość, a urządzenie to zarejestrowało.


Policjant, który nakłada na kierującego grzywnę w drodze mandatu karnego, ma obowiązek poinformować o prawie odmowy jego przyjęcia, a także o liczbie punktów karnych, które zostaną wpisane na konto kierowcy.


Mandat powinien zawierać m.in.: podstawę prawna z której został wystawiony, kwotę mandatu oraz ilość punktów przypisanych do wykroczenia, pouczenie o obowiązku uiszczenia grzywny w terminie 7 dni od daty przyjęcia mandatu oraz o skutkach nie uiszczenia grzywny w tym terminie. Staje się on prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez ukaranego.


Nałożenie grzywny w drodze mandatu karnego nie może nastąpić po upływie 14 dni od daty ujawnienia wykroczenia. Wyjątek stanowią wykroczenia zarejestrowane automatycznie, za które możemy otrzymać mandat w terminie 30 dni od daty ujawnienia wykroczenia. I tu ważna uwaga – data popełnienia wykroczenia to nie to samo, co data ujawnienia. Jeśli np., jechaliśmy za szybko 20 lipca i fotoradar zrobił nam zdjęcie, a policjanci odebrali je i zaczęli postępowanie mandatowe 10 sierpnia, to 30 dni zaczyna upływać od 10 sierpnia.


W przypadku, gdy sprawca wykroczenia skorzysta z prawa odmowy przyjęcia mandatu karnego, sprawa jest kierowana do sądu grodzkiego, który orzeka czy rację miał policjant, czy też osoba, która odmówiła przyjęcia mandatu.


Źródło: www.motofakty.pl