Audi Roadjet Concept
Przebój salonu samochodowego Detroit Motor Show 2006 stawia na nową koncepcję stylistyki nadwozia i wnętrza.

Debiut w Detroit
Podczas salonu samochodowego Detroit Motor Show 2006 w prototypie Roadjet Concept firma Audi zaprezentowała kolejną innowacyjną interpretację pojęcia stylistyki: fascynujące połączenie imponującego dynamizmu z nową koncepcją wnętrza. Pod klapą lśni 3,2-litrowy sześciocylindrowy silnik benzynowy o wtrysku bezpośrednim FSI (moc: 300 KM, moment obrotowy: 330 Nm). A na pokładzie dominują inteligentne systemy elektroniczne.

Design
Powiązanie dynamicznej stylistyki karoserii z innowacyjną koncepcją wnętrza.

Stylistyka karoserii

Linia nadwozia zaskakuje oryginalną interpretacją stylistyki Audi. Rozmiary Audi Roadjet Concept plasują ten samochód w klasie średniej. Przy wysokości 1,55 m i rozstawie osi 2,85 m może on jednak zaoferować wyraźnie podwyższony komfort wnętrza. Typowe dla Audi detale – wlot powietrza z pojedynczym obramowaniem, reflektory z przejrzystego szkła i mocno uwypuklone nadkola – nadają temu prototypowi niepowtarzalny charakter.

Dla patrzącego z boku, dominujący jest typowy dla coupé obrys dachu oraz zrównoważone proporcje wąskich powierzchni i wąskich pasm okien. Horyzontalna, związana z drogą sylwetka jest modelowana przez linię boczną i linię okien. Nowością w stylistyce Audi jest łuk linii środka nadwozia, rozciągającej się pomiędzy nadkolami. To ona wraz z linią okien odpowiada za stworzenie dynamicznej gry wklęsłych i wypukłych powierzchni.

Wnętrze
Nowoczesne wnętrze Audi Roadjet Concept ujmuje dynamiczną elegancją i zaskakuje przestronnością. Ciepłe ziemiste odcienie i jasna szarość z metalowymi akcentami, w połączeniu z neoprenem i prawdziwą skórą, wprowadzają subtelnie emocjonalną atmosferę.

Elementy obsługowe i zegary zostały przejrzyście rozmieszczone na kokpicie. Nowa konfiguracja systemu Multi Media Interface (MMI) za pośrednictwem czterech wyświetlaczy przekazuje informacje kierowcy i wszystkim pasażerom. Ponadto, dzięki MMI kierowca może obsługiwać liczne systemy elektroniczne, m.in. „Audi drive select”.

Cztery filigranowe fotele kubełkowe ze zintegrowanymi zagłówkami dzielą przedział pasażerski na cztery odrębne strefy. Pomiędzy tylnymi fotelami przebiega system szynowy, służący do mocowania w podłodze różnych modułów, np. schowka ze środkowym podłokietnikiem lub ekspresu do kawy. Tylne fotele można przesuwać ukośnie po szynach, dzięki czemu, po ich przesunięciu do przodu tuż za nimi można zamocować fotelik dziecięcy. Po złożeniu oparć tylnych siedzeń, można też powiększyć przedział bagażowy.

Napęd
Imponujące osiągi dzięki sześciocylindrowemu silnikowi FSI o pojemności 3,2 litra z bezpośrednim wtryskiem benzyny i systemem „Audi valvelift”.

Niezwykle silny i dynamiczny

Podobnie jak wiele innych pojazdów studyjnych Audi, prototyp Roadjet Concept jest napędzany silnikiem, którego innowacyjne rozwiązania przygotowują grunt pod wprowadzanie zaawansowanej technologii do produkcji seryjnej. Dotyczy to także sześciocylindrowego silnika FSI FSI o pojemności 3,2 litra i mocy 300 KM oraz sportowej sześciostopniowej skrzyni biegów, połączonej przez podwójne sprzęgło ze stałym napędem quattro.

Silnik 3.2 FSI V6 z systemem „Audi valvelift”

Napędzający Roadjet Concept silnik 3.2-V6-FSI z nowatorskim systemem sterowania zaworów „Audi valvelift system” przy powściągliwym korzystaniu z pedału gazu wykazuje się komfortowym czasem reakcji i wyjątkowo niskim zużyciem paliwa. Moc 300 KM i maks. moment obrotowy 330 Nm mogą jednak dać wiele satysfakcji także kierowcom preferującym bardziej sportową technikę jazdy.

Sportowa siedmiostopniowa skrzynia biegów z podwójnym sprzęgłem

Starannie przemyślana koncepcja napędu łączy w sobie zalety siedmiobiegowej skrzyni biegów i nowoczesnej automatyki. Kierowca może korzystać z niesamowitej zwinności pojazdu i cieszyć się jazdą, dzięki jednocześnie harmonijnemu i dynamicznemu przyspieszeniu - niemal bez przerw w przekazywaniu napędu. Poza oszczędnością związaną z niewielkim zużyciem paliwa, ujmuje przede wszystkim wygoda obsługi skrzyni biegów.

Dynamiczne podwozie z „Audi dynamic steering”

Podwozie Roadjet Concept spokojnie może się porównywać z najlepszymi pod względem dynamiki – dzięki wprowadzeniu nowej jakości do sterowności pojazdu. Po raz pierwszy na pokładzie Audi zamontowano przekładnię ze zmiennym przełożeniem „Audi dynamic steering”. Przy większej prędkości zapewnia ona wyjątkową płynność pracy, a przy sportowej dynamice - podwyższoną precyzję kierownicy i wynikające z niej krótsze czasy reakcji.

Elektronika
Innowacyjne systemy elektroniczne, takie jak „Audi drive select” wytyczają nowe kierunki rozwoju techniki.

Roadjet Concept – przewaga dzięki technice

Audi Roadjet Concept zachwyca nie tylko ewolucją formy i innowacyjnym napędem. W motto koncernu: „Przewaga dzięki technice” doskonale wpisują się również rozwiązania elektroniczne: „Audi drive select” i „Car-to-Car communication” . To nowatorskie systemy elektroniczne tego modelowego auta, zapewniające większą przyjemność z jazdy, komfort i podwyższony poziom bezpieczeństwa.

Audi drive select

Wciskając przycisk na kierownicy można wybrać jedną z trzech różnych konfiguracji silnika, charakterystyki zmiany biegów, sprzęgła i amortyzatorów, oferowane przez „Audi drive select”.

Ustawieniem podstawowym jest tryb „dynamic”, który uaktywnia się samoczynnie po rozpoczęciu jazdy. W trybie „comfort” amortyzatory są wyraźnie mniej sztywne, servotronic pozwala na przyłożenie mniejszej siły do kierownicy, a „dynamic steering” ustawia pośredni poziom przenoszenia siły z kierownicy, przy którym silnik i skrzynia biegów miękko odpowiadają na polecenia wydawane za pośrednictwem pedału gazu. Jazda Audi Roadjet Concept w trybie „sport” nabiera zdecydowanie sportowego charakteru: amortyzatory są ustawione na sztywno, a układ kierowniczy uzyskuje bezpośrednie przełożenie.

Poza trzema konfiguracjami podstawowymi „Audi drive select” oferuje możliwość dowolnego łączenia ze sobą poszczególnych parametrów wszystkich trzech trybów („dynamic”, „sport” i „comfort”) – np. sportowego ustawienia amortyzatorów z lekkością działania kierownicy.

Car-to-Car-communication

System „Car-to-Car-communication”, pozwala na bezpośrednią wymianę informacji pomiędzy poruszającymi się pojazdami i nadajnikami stacjonarnymi. Służy też poprawie bezpieczeństwa, optymalizacji strumienia ruchu pojazdów i usprawnieniu reakcji na wiele codziennych sytuacji drogowych. Oto trzy przykłady:

Bezpieczeństwo

Przy śliskiej nawierzchni pojazd staje w poprzek drogi na zakręcie o niedostatecznej widoczności, grzęznąc w rowie, z którego nie może się wydostać o własnych siłach. Tymczasem do miejsca zdarzenia zbliżają się inne pojazdy, których kierowcy nie widzą przeszkody. Dzięki zastosowaniu nowej technologii komunikacji, pojazd, który uległ wypadkowi, wysyła sygnał ostrzegawczy, informujący o miejscu zagrożenia, który jest odbierany przez pokładowe systemy nawigacji innych samochodów. Jednocześnie na ekranie systemu nawigacji nadjeżdżających aut, po nawiązaniu komunikacji z miejscem wypadku, wyświetla się ostrzeżenie. W ten sposób ryzyko kolizji zostaje znacznie zminimalizowane.

Strumień ruchu pojazdów

Na wielopasmowej drodze pomiędzy jedną a drugą sygnalizacją świetlną przemieszczają się kolumny pojazdów. Samochody przyspieszają, by za chwilę po raz kolejny zahamować przy zmianie świateł na czerwone. Taka jazda nie tylko męczy kierowców, ale powoduje także znacznie zwiększone zużycie paliwa i podwyższoną emisję spalin. Technologia „Car-to-Car-communication” umożliwia nawiązywanie łączności pomiędzy pojazdami oraz odbieranie przez nie informacji ze stacjonarnych nadajników połączonych ze sterownikami sygnalizacji świetlnej. W ten sposób kierowca może uzyskiwać dane o częstotliwości zmian świateł i z wyprzedzeniem zdejmować nogę z gazu. To samo odnosi się do zagrożenia korkami ulicznymi: bazując na informacjach wysyłanych przez jadące z przodu pojazdy, system może przekazywać kierowcom zalecenia odnośnie prędkości, przyczyniając się do wyraźnego uporządkowania strumienia ruchu pojazdów.

Serwis

Jadąc przez centrum miasta, kierowca ma zadany w systemie nawigacyjnym cel, którym jest centrum handlowe. Jest to cel, w rejonie którego nierzadko trudno jest znaleźć miejsce do zaparkowania. Także tutaj pomóc może nowoczesna technologia: wykorzystując współrzędne celu, mobilny system łączy się z systemem rejestracji miejsc parkingowych w rejonie miejsca przeznaczenia. Każde wolne miejsce na dogodnie położonym parkingu, zlokalizowane przez urządzenia stacjonarne, może być automatycznie uwzględnione i zarezerwowane przez system nawigacji pojazdu. Kierowca zostanie poprowadzony najbliższą i najszybszą drogą do celu, bez konieczności nieustannego poszukiwania miejsca do postoju.



Źródło: www.audi.pl, www.netcarshow.com