Podczas Salonu Samochodowego Genewa 2008, firma Audi zaprezentowała rewolucję w królewskiej klasie – pierwszy dwunastocylindrowy silnik diesla zamontowany w dynamicznym sportowym aucie, dopuszczonym do poruszania się po drogach publicznych. Ten sześciolitrowy silnik V12 TDI napędza pojazd koncepcyjny, skonstruowany na bazie Audi R8. Jest to jednostka napędowa rozwijająca moc 500 KM i moment obrotowy 1000 Nm.

Stylistyka, wyposażenie
Atletyczne proporcje

Jeszcze szersze i bardziej przysadziste od modelu wyjściowego czerwone Audi R8 TDI Le Mans stoi na drodze. Jego atletyczne proporcje, uwypuklone nadkola i dodatkowo powiększone wloty powietrza stanowią prawdziwą demonstrację siły. Cechą charakterystyczną tego najwspanialszego sportowego modelu Audi, znaną z aktualnej generacji RS, jest niepowtarzalna pokrywa wlotów i wylotów powietrza, zbudowana z niewielkich rombów.

Duży szklany dach

Nowością jest szklany dach składający się z dwóch przezroczystych części. Dach, wraz z przeszkloną komorą umieszczonego z tyłu silnika wprowadza zupełnie nowy element stylistyczny. Detalem funkcjonalnym, zarezerwowanym dla aut wyścigowych, jest znajdujący się pośrodku wlot powietrza typu NACA. Powietrze zasysane przez tę zaawansowaną technologicznie dyszę jest przekazywane z dużą prędkością do dwurzędowego silnika V12-TDI.

Innowacyjna technologia diodowa

Tył tego sportowego Audi na pewno przyciąga uwagę: dzięki specjalnej konstrukcji tylnych świateł udało się uzyskać trójwymiarowy efekt oświetlenia. Absolutnym przebojem są jednak wielofunkcyjne reflektory diodowe. Te innowacyjne źródła światła mają ogromną zaletę użytkową: wytwarzana przez diody temperatura barwna 6000 K pozwala na uzyskanie światła o barwie znacznie bardziej zbliżonej do światła dziennego, w porównaniu z żarówkami ksenonowymi i halogenowymi.

Ergonomia i elegancja

Wyposażenie wnętrza, tak jak nadwozie, jest utrzymane w sportowo-eleganckim stylu: elementem charakterystycznym jest tutaj kokpit „monoposto” – zintegrowany z deską rozdzielczą otaczający harmonijnie ramą z włókna węglowego tablicę przyrządów, kolumnę kierownicy i tunel środkowy. Dzięki niemu wnętrze odzwierciedla dynamizm R8 TDI Le Mans, odczuwalny już przy wsiadaniu.

Napęd, technika
Sportowa dynamika jazdy

Nowy silnik V12-TDI do tego sportowego auta, dopuszczonego do poruszania się po drogach publicznych, jest produkowany w zakładzie Györ na Węgrzech. Jego imponująca moc 500 KM dodaje werwy studyjnemu Audi R8 TDI Le Mans. Dzięki cylindrom o średnicy otworu 83,0 mm i skokowi tłoka 91,4 mm uzyskano 5934 cm3 całkowitej pojemności skokowej. Ten duży silnik diesla jest jednak bardzo zwarty: pod względem wymiaru podłużnego (684 mm) zaledwie o 166 mm przewyższa silnik V8 TDI. Zapewnienie tej stosunkowo niewielkiej długości było jednym z istotnych warunków wbudowania silnika V12 do modelu Audi R8 umieszczonego centralnie.

Najnowocześniejsza technologia wtrysku

Obie dwutłoczkowe pompy wysokociśnieniowe systemu Common Rail wytwarzają ciśnienie wtrysku o wartości 2000 bar. Tak wysokie ciśnienie zapewnia optymalne rozpylenie paliwa w komorze spalania. A to z kolei pozwala na większą szybkość i homogeniczność jego pracy, a co za tym idzie - także na cichszy przebieg procesu spalania. Ponadto, bardziej efektywne spalanie zwiększa moc i obniża zużycie paliwa i emisję dwutlenku węgla.

Dwie turbosprężarki

Na silniku „V” są umieszczone dwie turbosprężarki, które szybko się uruchamiają już przy niewielkiej prędkości obrotowej, uzyskując wysoki stopień sprawności. Wytwarzane przez nie sumaryczne ciśnienie doładowania sięga 2,6 bar, co ma decydujący wpływ na uzyskanie doskonałego momentu obrotowego 1000 Nm, dostępnego w zakresie 1750-3000 obr./min. Moc całkowita 368 kW (500 KM) przekłada się na moc właściwą 62,0 kW (84,3 KM) na litr pojemności skokowej.

Czystszy supersportowiec

Audi R8 TDI Le Mans już teraz spełnia wymogi normy emisji spalin Euro 6. Sercem tego systemu jest własny katalizator, podłączony za katalizatorem Oxi-Kat i filtrem cząsteczek stałych. Drugi element systemu to dodatkowy zbiornik z wodnym roztworem mocznika. Niewielkie dawki tego roztworu, określanego mianem „Adblue”, są wtryskiwane do układu wydechowego. W wyniku kontaktu z gorącymi spalinami, z roztworu wydziela się czysty amoniak, rozkładający tlenek azotu do czystego azotu i wody.



Źródło: www.audi.pl, www.netcarshow.com