Q7 hybrid concept
Studium koncepcyjne hybrydy z agregatem FSI i silnikiem elektrycznym, stanowiło jedną z głównych atrakcji salonu samochodowego IAA 2005.

Studium koncepcyjne: Audi Q7 z napędem hybrydowym
Napęd Audi Q7 hybrid concept to prawdziwy przełom technologiczny. To pierwsze połączenie silnika spalinowego FSI o wtrysku bezpośrednim z silnikiem elektrycznym, które zapewnia maksymalne osiągi przy minimalnym zużyciu paliwa. Napęd na cztery koła quattro przenosi moc silnika w taki sposób, by zapewnić optymalną dynamikę jazdy i wyśmienitą sterowność.

Koncepcja napędu – dwa serca
Połączenie wysokowydajnego silnika spalinowego FSI z silnikiem elektrycznym czyni z prototypu Audi Q7 hybrid prawdziwego sprintera, obdarzonego ogromną mocą.

Napęd: dynamiczny i efektywny

Napęd Audi Q7 hybrid concept to prawdziwy przełom technologiczny. Połączenie silnika benzynowego FSI o wtrysku bezpośrednim z silnikiem elektrycznym zapewnia maksymalne osiągi przy minimalnym zużyciu paliwa. Stały napęd na cztery koła quattro przekształca moc i moment obrotowy w maksymalną dynamikę jazdy i sterowność, dzięki czemu prezentowany tutaj pojazd modelowy jest prawdziwym „allrounderem” ze sportowym zacięciem. Audi Q7 hybrid concept przyspiesza do 100 km/h. w zaledwie 6,8 sekundy. Jeszcze bardziej imponujące wrażenie robi przyspieszanie z 80 do 120 km/h na 5. biegu w ciągu 7 sekund. Imponuje także niższe zużycie paliwa: Audi Q7 hybrid concept spala o 13 % mniej niż podstawowy model Audi Q7.

Silnik benzynowy FSI z wtryskiem bezpośrednim

Ten prototypowy pojazd dysponuje dynamicznym 4,2-litrowym silnikiem FSI-V8 o maks. mocy 257 kW (350 KM) i momencie obrotowym 440 Nm. Silniki FSI są oszczędne, a zarazem silniejsze i bardziej dynamiczne od konwencjonalnych agregatów z kolektorem ssącym. Przed montażem w Audi Q7, silnik V8 został specjalnie zmodyfikowany.

Silnik elektryczny

Silnik elektryczny jest idealnie zintegrowany z zespołem napędowym i umieszczony pomiędzy agregatem spalinowym, a konwerterem automatycznej skrzyni biegów. Ta jednostka napędowa osiąga moc 32 kW (44 KM) i moment obrotowy 200 Nm. Silnik elektryczny, połączony sprzęgłem rozłącznym z agregatem FSI, może być używany osobno lub razem z silnikiem spalinowym.

System akumulatorów

Silnik elektryczny czerpie energię z umieszczonego pod podłogą bagażnika systemu akumulatorów niklowo-metalowo-wodorowych. Dzięki takiej lokalizacji, cały przedział pasażerski i ogromna przestrzeń bagażowa pozostają do dyspozycji podróżnych.

Akumulatory umożliwiają jazdę na czysto elektrycznym napędzie z prędkością do ok. 30 km/godz. W systemie tym magazynowana jest energia kinetyczna wytwarzająca się w trakcie pracy silnika spalinowego i hamowania. Po osiągnięciu progu pojemności systemu, niezauważalnie włącza się silnik spalinowy, który doładowuje akumulatory.

W porównaniu z poprzednimi generacjami pojazdów hybrydowych, łączna waga silnika elektrycznego i akumulatora niklowo-metalowo-wodorowego jest niewielka: nie przekracza 140 kg, co oznacza, że omawiany tutaj prototyp waży tylko o niespełna 7% więcej od pojazdu podstawowego. Inteligentne gospodarowanie energią

Inteligentne gospodarowanie energią przez Audi Q7 hybrid concept pozwala na uzyskanie lepszych osiągów przy maksymalnej efektywności.

Efektywność i dynamizm w każdej sytuacji

Koordynacja agregatu FSI z silnikiem elektrycznym wymagała zastosowania skomplikowanego sterowania elektronicznego. To w tym układzie „zapadają decyzje” o interakcjach pomiędzy elementami napędu. Tutaj też realizowane są wszelkie życzenia kierowcy, sygnalizowane przez pedał gazu i hamulca oraz dźwignię skrzyni biegów tiptronic. Aktualną konfigurację kierowca może odczytać z wyświetlacza systemu MMI.

Perfekcyjna koordynacja napędu i optymalne gospodarowanie energią
Gospodarowanie energią przez Audi Q7 hybrid concept opiera się na trzech trybach jazdy i zapewnia wysoki poziom efektywności układu napędowego: silnik spalinowy lub elektryczny działają osobno lub nadają przyspieszenie pojazdowi wspólnymi siłami. Podstawowym źródłem energii jest silnik benzynowy, oddający także energię akumulatorowi.

"Boost"

Kiedy kierowca chce zdecydowanie przyspieszyć, system elektroniczny uruchamia dodatkowo silnik elektryczny. Ten nowy wymiar przyspieszenia- „Boost” - ujawnia się automatycznie po wciśnięciu pedału gazu. Porównanie: Audi Q7 hybrid concept rozpędza się do 100 km/godz. w czasie o 0,6 sekundy krótszym niż jego benzynowy odpowiednik i zwiększa prędkość z 80 do 120 km/godz. o całe 2 sekundy szybciej.

"Rekuperacja"

Przy hamowaniu lub jeździe z góry, agregat benzynowy zmienia się w generator, przekazujący wyzwalającą się energię do ładowania akumulatorów. Ten proces, określany mianem „rekuperacji”, przebiega w sposób niedostrzegalny dla kierowcy. Nastawienie na oszczędność Powolna jazda a oszczędność energii: przy prędkości do 30 km/godz., samochód może być napędzany wyłącznie przez silnik elektryczny. Jeśli po aktywacji napędu hybrydowego auto porusza się bez wciskania pedału gazu, albo pozostaje nieruchome przez ponad trzy sekundy, włącza się silnik spalinowy.

Energia słońca

Prezentowane tutaj innowacyjne studium koncepcyjne nie tylko mądrze gospodaruje własnymi zasobami energii, ale wykorzystuje także energię słoneczną. W rozległym systemie „open sky”, zainstalowanym w przeszklonym dachu, umieszczono baterie słoneczne, które w czasie postoju pojazdu mogą zasilać wentylację lub klimatyzację. Można je włączać także zdalnie.

Historia hybrydy
Firma Audi już od 15 lat pozostaje liderem w dziedzinie technologii hybrydowej. Więcej informacji na ten temat prezentujemy poniżej.

Innowacje dzięki doświadczeniu

Audi może się pochwalić wieloletnim doświadczeniem w konstruowaniu pojazdów z napędem hybrydowym. Już od 15 lat marka z logo czterech pierścieni wiedzie prym na tym polu. W całym okresie rozwoju, inżynierowie z Audi - poprzez różnorodne opracowania przyczyniali się do dopracowywania samochodów hybrydowych i ich wprowadzania do seryjnej produkcji.

Pierwsza generacja Audi duo

Już w 1989 roku firma Audi zaprezentowała pierwszą generację eksperymentalnego pojazdu Audi duo, opartego na modelu Audi 100 Avant. Wyposażono go w silnik elektryczny o mocy 12,6 KM, który zastąpił Cardana w roli źródła napędu dla tylnej osi. Energię silnikowi dostarczał akumulator niklowo-kadmowy. Napęd przedni był zasilany z pięciocylindrowego silnika o pojemności 2,3 litra i mocy 136 KM.

Druga generacja Audi duo

Dwa lata później zaprezentowano drugą generację „duo” – również bazującą na Audi 100 Avant quattro. Także w tym przypadku tylne koła były napędzane przez trójfazowy silnik elektryczny (o mocy 28,6 KM). Dodatkowa moc dla tylnej osi była jednak przekazywana przez mechanizm różnicowy Torsena z umieszczonego z przodu czterocylindrowego silnika spalinowego o pojemności 2 litrów.

Trzecia generacja Audi duo – produkcja seryjna

W 1997 roku firma Audi ponownie potwierdziła swoją pionierską pozycję w Europie, wprowadzając pojazd hybrydowy do seryjnej produkcji: było to Audi duo, oparte na modelu A4 Avant. Był to pojazd napędzany 1,9-litrowym silnikiem TDI o mocy 90 KM i silnikiem elektrycznym o mocy 29 KM. Moc obydwu silników była przekazywana przednim kołom. Energię elektryczną magazynował umieszczony z tyłu pojazdu akumulator ołowiowo-żelowy.



Źródło: www.audi.pl, www.netcarshow.com