Elektryka i elektronika » AUDI A4 B7 Dodanie Nowego Kluczyka
Odpowiedz do tematu
 AUDI A4 B7 Dodanie Nowego Kluczyka
Siemka. Sąsiad kupił A4 b7 2006r z jednym kluczykiem. Chce dokupić na zapas drugi nowy. Poprosił mnie o pomoc, na allegro są za 250 zł czyste z transponderem...tylko czy VCDSem jestem w stanie dopisać ten nowy kluczyk do immo?? Licznik na 99% to RB8, PIN wyciągnę X-Canem od Smoka, ale na stronie Rosstechu nie ma procedury dopasowania kluczyka do tej furki. W VCDS Adres 25 IMMO, Adaptacja i kanał 21 jest niby key learning ale to tylko gdybanie. Pytanie do znawców tematu..Czy jest możliwość dogrania kluczyka za pomocą VCDS(oryginał), ewentualnie innym programem np Vag Can Pro, czy temat odpuścić co by sobie roboty nie narobić?? :evil: Pozdrawiam

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Jeżeli znasz pin, to klucz dopiszesz bez problemu. RB8 tak jak RB4 mają komunikację przez K line i nie ma tam jakiejś filozofii. Zrób na wszelki wypadek kopię zegarów.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Dzięki za odpowiedź. Spróbuję w takim razie, ale dla pewności spytam czy Ta procedura jest właściwa...Adres 25 IMMO, potem 16 Dostęp upoważniony, wklepuję Pin z zerem oczywiście, potem 10 Adaptacja kanał 21 i wpisuję liczbę kluczy czyli 2, bo jeden jest drugi chcemy dodać i Testuj potem Zapisz. Wyciągam kluczyk, wkładam drugi immo się adaptuję i Tyle?? Pozdrawiam

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Pin z zerem? Niekoniecznie. W 1,2 i 3 generacji immo pin był 4ro cyfrowy i wpisywało się przed nim zero. 4 generacja posiada pin 5cio cyfrowy i wpisujesz pin w oryginalnej postaci np 57391.
Przed podaniem pinu zaglądnij do wartości mierzonych immo 22, 23 i 24. W bloku 24 masz zwłokę czasową. Jeżeli w którymś okienku wyświetli się np 5 oznacza, że musisz odczekać 5min i dopiero autoryzować sesję.
pzdr

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Nie wiedziałem, że w Immo 4 generacji posiada Pin 5 cyfrowy...dlatego właśnie pytałem, bo już bym się zamotał z tym Pinem na przykład. Dlatego dzięki za info. Bloki 22 23 i 24 są mi znane, korzystam z Wiki Rosstech i staram się robić tak jak Bozia przykazała. Dam znać jak ruszę temat.
Ps. O 25 kanale nie wiedziałem ;) thx

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Pozwolę dołączyć się do tematu.

Po wielu konsultacjach, padają stwierdzenia, że jest tutaj jest licznik RB4, inni, że RB8, jedni, że crypto, inni twierdzą, że nie.

Sprawa kolejna, że klucz rzekomo musi być prekodowany, inni sugerują, iż wystarczy sama procedura dokowania wg Ross-Techa, tj.:

http://wiki.ross-tech.com...IV_Key_Matching

No i kwestia samego immo, że niby generacja 3 lub 4.

Koncept jest taki, aby wykorzystać VAG Dash Can np. z alledrogo do zczytania PINu, a resztę (procedurę kodowania) zrobić oryginalnym VCDSem.

Sprzedawcy VAG Dash Canów, znowu podają sprzeczne informacje, że niby można zaczytać PIN, co prawda nie z licznika, ale ze sterownika, inni twierdzą, że można nawet dokodować klucz. Inni, że w tym modelu VAG Dash Can zwali licznik i będzie kłopot z autem.

Proszę o pomoc o sugestię, lubię samodzielnie dłubać, a każdy sukces daje niemałą satysfakcję.

Z góry piękne dzięki. :)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
XaVeR napisał/a:


Sprzedawcy VAG Dash Canów, znowu podają sprzeczne informacje, że niby można zaczytać PIN, co prawda nie z licznika, ale ze sterownika, inni twierdzą, że można nawet dokodować klucz. Inni, że w tym modelu VAG Dash Can zwali licznik i będzie kłopot z autem.

Są sprzedawcy i sprzedawca. Jeżeli kupisz u sprzedawców chińczyka to na 90% uwalisz sobie zegary (10% to szczęście), a naprawa ERR, DEF w RB8 bo taki typ zegarów posiadasz jest bardzo kosztowna.
Inaczej ma się sprawa do oryginału VagDashCan czyli kupno u sprzedawcy. Chwila moment i zrobione - oczywiście transponder musi być wcześniej odpowiednio prekodowany. Możesz spróbować dodać klucz chińczykiem, ale wcześniej musiałbyś zrobić backup zegarów za pomocą programatora aby w razie uszkodzenia przywrócić go i tym samym zaoszczędzić kilkaset złotych na naprawę.
Możesz spróbować dodać klucz za pomocą Carproga. Podobny koszt interfejsu co VagDash Can.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Adi202 napisał/a:
Są sprzedawcy i sprzedawca. Jeżeli kupisz u sprzedawców chińczyka to na 90% uwalisz sobie zegary (10% to szczęście), a naprawa ERR, DEF w RB8 bo taki typ zegarów posiadasz jest bardzo kosztowna.

Wszystko się zgadza, mam niemiłe doświadczenia z chińczykami, dlatego też nie darze ich zaufaniem. Na alledrogo rządzą niby produkty polskie.... Ale ile w tym prawdy?
Adi202 napisał/a:
oczywiście transponder musi być wcześniej odpowiednio prekodowany

Jak to rozumieć? Czysty klucz (transponder) nie nada się pomimo zgodności numerów? Czy po prostu klucz ten 8E0 837 220K można traktować jako nie prekodowany? W jaki sposób zweryfikować ten fakt?
Adi202 napisał/a:
Możesz spróbować dodać klucz za pomocą Carproga. Podobny koszt interfejsu co VagDash Can.

Bardzo chętnie, ale cany jak sam powiedziałeś na jeden może dwa zabiegi w domowym zaciszu niekoniecznie mają sens finasowy. Myślałem po prostu aby zadziałać w sposób następujący:
1. Wyciągnąć PIN (silnik bądź licznik, rzekomo w niekombinowanych autach są zgodne) VAG Dash CANem (tym rzekomo polskim - nie chińskim... ;) Umówmy się tak... :)
2. Procedurę kodowania immo (klucza) wykonać wg wiki RossTecha ori VCDSem za pomocą PINu.

https://www.youtube.com/watch?v=Wj3K04eMV7w

I w związku z tym rodzi się kilka pytań

1. Czy to wymyśliłem ma sens?
2. Jaka generacja immo siedzi w RB8 (3/4)?
3. Czym najbezpieczniej zrobić bakap epromu - pomijam patroszenie licznika i zgrywanie epromu programatorem.
4. Licznik ten RB8 jest zapewne crypto?

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Pomijając patroszenie licznika bezpieczny odczyt nie zrobisz tanim sprzętem bez jakiegokolwiek ryzyka. Tak więc proponowałbym rozebranie zegarów w celu bezpiecznego odczytu pamięci (24C08) za pomocą dowolnego programatora.
Wszystkie RBx są Cryptowane prócz pierwszych modeli B6 - rocznik 2001. Immo jakie jest w RB8 nie jest ani 3, ani 4 generacji. Jest to w pewnym sensie wypośrodkowanie tych dwóch. W 3 generacji dopisuje się Megamos crypto 48 i po problemie. Dlatego RB8 uważa się za 4 generację. Co do odczytu PIN. W jaki sposób zamierzasz to zrobić bez rozbierania sterownika silnika nie posiadając odpowiedniego interfejsu który zrobi to po OBD?
Czy ta procedura dodania klucza będzie odpowiednia? Sądzę, że wszystko zależy od typu transpondera oraz warunków które nie zawsze mogą być spełnione. Dlatego też procedura serwisowa nie zawsze jest skuteczna. Ja osobiście uważam, że życie trzeba sobie ułatwiać a nie na odwrót, dlatego do tego typu manewrów używam konkretnego sprzętu i dodanie klucza polega na odczycie danych immo z zegarów na podstawie tych danych program tworzy tzw Dealer Key dla transpondera, a później klikam tylko dodaj nowy klucz. I po problemie.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Konkludując, wychodzi na to, że Audi to jakiś dziwny twór. W starym Passacie 99 było immo2, transponder crypto 48 wielokrotnego użytku, pin wyciągnąłem VAG Tacho z licznika, kodowanie wg procedury RossTecha i poszło pięknie za pierwszym razem. Wkodowałem oba klucze do licznika (immo) bez najmiejszego problemu.
Adi202 napisał/a:
Co do odczytu PIN. W jaki sposób zamierzasz to zrobić bez rozbierania sterownika silnika nie posiadając odpowiedniego interfejsu który zrobi to po OBD?

Planowałem właśnie "polskim" VAG Dash Canem, zakładam, że nie jest to operacja krytyczna, czyli nie mająca wpływu na dane w epromie... ;) Czytać rzekomo można zarówno ze sterownika jak i licznika właśnie tym dashem... ;)
Adi202 napisał/a:
Ja osobiście uważam, że życie trzeba sobie ułatwiać a nie na odwrót, dlatego do tego typu manewrów używam konkretnego sprzętu i dodanie klucza polega na odczycie danych immo z zegarów na podstawie tych danych program tworzy tzw Dealer Key dla transpondera, a później klikam tylko dodaj nowy klucz. I po problemie.

Wszystko się zgadza, ale inwestycja co najmniej 500 ojro na jedną "akcję garażową", średnio na jeża ma sens, dlatego wolałbym odwiedzić "klucznika" i za około 200-300 zł temat zostałby ogarnięty.

Tak przy okazji, czy można przeszczepić RB8 mono, który posiadam na RB8 ale kolorowy wkładany do późniejszych 2.0TDI? Podobno wystarczy przekopiować obszar immo i przyuczyć sterownik do licznika. Czy coś jeszcze? Dodam, że kupowałbym używkę w celu, jak mniemam zrobienia na virgin i późniejsza adaptacja do auta za pomocą PINów nowego licznika i PINu sterownika silnika. Adaptacja nowego "virgin" licznika jest też na stronie RossTecha ładnie opisana. :)

Reasumując wnioskuję, że samodzielnie bez większych nakładów finansowych raczej nie obędzie się. 300-400 zł to pewnie za mało na manewr dodania klucza nowego (kolejnego) do immo własnym sprzętem. W ASO chcą ok. 700 zł za klucz z dodatkowym pilotem oraz ok. 350 zł za tzw. serwisowy do odpalania (bez pilota). Temat do przekalkulowania. :)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
XaVeR napisał/a:
Konkludując, wychodzi na to, że Audi to jakiś dziwny twór. W starym Passacie 99 było immo2, transponder megamos48 wielokrotnego użytku, pin wyciągnąłem VAG Tacho z licznika, kodowanie wg procedury RossTecha i poszło pięknie za pierwszym razem. Wkodowałem oba klucze do licznika (immo) bez najmiejszego problemu.

Nie porównuj Passata B5 do Audi B7, Za duża przepaść technologiczna. Czym nowszy model samochodu, tym bardziej skomplikowane procedury programowania.
Jeżeli posiadasz wersję ryżową VDC, to faktycznie możesz spróbować zrobić odczyt EDC16 i odczytanym pinem możesz zalogować się w immobilizerze (25)
Przeszczep używanych zegarów jest również prosty, lecz tylko przy użyciu odpowiedniego sprzętu. Nie piszę, że za pomocą VCDS nie można tego zrobić, ale raz się udaje, a raz nie. Na forum VagDashCom było dość ostra dyskusja na temat dopisania używanych zegarów czy trzeba wprowadzać je w tryb Virgin czy też nie. Tak jak już pisałem o ułatwianiu sobie życia robię to na zasadzie przekopiowania immo data do drugich zegarów + oryginalny przebieg. Nie ma możliwości aby coś poszło nie tak.
Jeżeli chciałbyś to sobie sam zrobić siedząc wygodnie w fotelu bez przysłowiowego ryzyka, bo wpinając się do OBD sprzętem programującym zawsze jakieś istnieje, to musiałbyś zainwestować te 500 Jewro, bo już przecenili go z 700 i nim mógłbyś zrobić już wszystko. Dopisać klucze, wymienić zegary czy sterownik silnika. Nie namawiam Cię do tego, bo taniej faktycznie będzie zrobić to u kogoś, kto się tym zajmuje i zapłacić mu te 200zł za usługę niż zrobić "sobie dobrze" a potem interfejs wrzucić do szuflandii.
ASO.... ASO nie bawi się w doświadczenia i nie dopisze Ci innego klucza niż nowego zamówionego przez siebie i dlatego tyle to kosztuje. Serwisowy klucz, to trochę przesada. Surówka plastikowa to jakieś 10-15zł, transponder 20zł. Docięcie grota max 30zł, dopisanie takiego klucza max 200zł. No, ale ceny w ASO na warunki europejskie są bardzo normalne.
Musisz sam zdecydować, czy samodzielne dłubanie jest dla ciebie aż tyle warte. Moim zdaniem powinieneś zapłacić "komuś pewnemu" i mieć z bani. Piszę pewnemu, bo możesz trafić przez nieuwagę na jakiegoś studencika co za 50zł się podejmie sprzętem wartości 300zł z alledrogo i po fakcie będzie głośny lament i laweta na Twój koszt.
Ktoś, kto podejmuje się zlecenia musi być wiarygodny i być odpowiedzialnym za to co robi. Oddajesz mu w ręce sprawny samochód i takim odjeżdżasz nie inaczej.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Zapewne, najprościej zlecić prace i mieć temat z głowy... ;) Ale w takim stanie rzeczy postęp byłby praktycznie zerowy...

Ale do rzeczy... Znalazłem moim zdaniem ciekawostkę... Taki chyba all'in'one...

http://shop.abrites.com/i...8&product_id=53

Ciekawe, czy jest to kompletny soft z funkcjonalną opcją KeyLearinig, bo przedstawiany jest ogólnie jako narzędzie diagnostyczne.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
To jest cena za sam interfejs + kilka darmowych aplikacji. Obsługa Bosch RBx czy EDC16 jest w nim również, ale w pakiecie niestety nie ma TAGProga- dodatkowy koszt 500 Jewro. Sprzęt konkretny pod programowanie samochodów z grupy VAG. Używam coś takiego na co dzień i jak na razie nie zawiodłem się.

Postaw piwo autorowi tego posta
 
Ok, czyli z TAG Prog'iem co daje razem €730 + €500 = €1230 i mamy full zestaw do kodowania kluczy dla wielu modeli i platform z najnowszymi włącznie.

Czy przypadkiem ten rodzaj transponderów/immo nie zwie się Megamos 8E (Megacrypt II)?

Wpadłem na jeszcze jeden pomysł, tj. kopiarka do kluczy, czyli
http://allegro.pl/smart-m...5109888933.html

Jak się domyślam, dlatego handlarze kroją zawsze drugi i/lub trzeci kluczyk, żeby go "odblokować" i wykorzystać ponownie. Tak wnioskuję po opisie z tej aukcji. :)

PS. Obierz proszę @.

edit:

Znalazłem ciekawą tabelę opisującą (mam nadzieję wiarygodnie) stosowane transpondery w Audi (i nie tylko):

http://www.transpondery.c...er_catalog.html

Czyli ten "dealer key" w rocznikach 2006 do 2008 jest stosowany natomiast lata 2004 - 2005 stosowano Megamos Crypto ID48 - precoded for Audi ( CAN ) ● JMA : TP25 ● SILCA : A2, czyli to co jest bliższe "mojemu sercu". :)

Ehh... Zakręcili ostro w tych Audi. ;)

Postaw piwo autorowi tego posta
 
XaVeR napisał/a:

Czyli ten "dealer key" w rocznikach 2006 do 2008 jest stosowany natomiast lata 2004 - 2005 stosowano Megamos Crypto ID48 - precoded for Audi ( CAN ) ● JMA : TP25 ● SILCA : A2, czyli to co jest bliższe "mojemu sercu". :)

Ehh... Zakręcili ostro w tych Audi. ;)


Zakręcili i kręcą nadal, a bliższe Twojemu sercu jest ten Dealer Key.

Postaw piwo autorowi tego posta

Odpowiedz do tematu

Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Nie możesz ściągać załączników na tym forum

Dodaj temat do Ulubionych

Skocz do:  

Losowe tematy » Elektryka i elektronika 

[ IP: 3.82.58.213 ]
[ claudebot ]

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group. Wdrożenie, projekt i realizacja PCserwis ®
Pełna wersja forum
(przełączanie trybów zalecne do wykonania ze strony głównej forum)
Mapa Forum AUDI TECH TEAM | Polityka Prywatności | Stajnia Klubowa