Wysłany: Sob 23 Maj, 2009 01:12 Audi A1 Sportback concept
Audi już kiedyś próbowało zaistnieć w klasie małych aut. Kluczem do sukcesu miało się okazać Audi A2. Niestety jego aluminiowa konstrukcja i wysoka cena pogrzebała szanse na to, ale jak widać nie zraziło to szefów niemieckiego koncernu. Tym razem do walki zamierzają wystawić naprawdę mocną broń.
Kiedy spoglądamy na A1 od razu wiemy z jakim autem mamy do czynienia. Znak rozpoznawczy wszystkich Audi, czyli wielkich rozmiarów grill zwany Singleframe, również tutaj znalazł swoje miejsce. Towarzyszy mu gniewne spojrzenie świateł, które ma już na wstępie pokazać konkurencji z kim mają doczynienia. Linia boczna prezentuje spokojny i stonowany design płynnie przechodząc w tył pojazdu. Ciekawostką w tym aucie są drzwi pozbawione ramek.
Prototyp mierzy 3,99 m długości, 1,75 m szerokości oraz 1,40 m wysokości. Rozstaw osi wynosi 2,46 m. Dzięki tym wymiarom bez trudu w A1 będą mogły podróżować cztery osoby. Deska rozdzielcza skierowana jest w stronę kierowcy, a jej design m.in. poprzez dysze powietrza przypominające turbiny, ma nam przywodzić na myśl kokpit samolotu. Sportowe doznania ma w nas wzbudzać kierownica, która wzorem aut rajdowych jest spłaszczona u dołu.
Pod maską nie znajdziemy jednak potężnej V12 czy V8. Producent umieścił tam silnik o pojemności 1,4-litra, który dzięki turbodoładowaniu uzyskuje 150 KM mocy i 240 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Wspomaga go jednostka elektryczna, które generuje dodatkowe 27 KM i 150 Nm. Co znamienne nie wspomaga ona tylko motoru benzynowego, ale pozwala także na jazdę z napędem elektrycznym na krótkich dystansach. Dzięki inteligentnemu sterowaniu tymi dwoma silnikami, odzyskowi energii oraz automatycznej funkcji start/stop zużycie paliwa w porównaniu z pracą tylko z silnikiem benzynowym spada o około 30 procent. Studyjne auto spala w mieszanym trybie pracy tylko 3,9 l benzyny na 100 km, a emisja dwutlenku węgla wynosi przeciętnie zaledwie 92 g/km.
Napęd na przednie koła przenoszony jest za pomocą dwusprzęgłowej przekładni Audi S tronic. Zawieszenie składa się z kolumn McPhersona na przedniej osi, a także czterowahaczowej konstrukcji z niezależnym zawieszeniem kół na osi tylnej. Dodatkowo prototyp wyposażony jest w Audi drive select. System ten pozwala na wybór dwóch zmiennych konfiguracji napędu, charakterystyki zmiany przełożenia i zawieszenia wraz z amortyzatorami Audi magnetic ride.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Nie możesz ściągać załączników na tym forum